| Pastilatu a întrebat:

Sal TPU. ** FUNDA**sunt baiat si sunt in clasa a 10-a intr-un liceu bunicel din Bucuresti, la mate-info. problema este ca nu imi place matematica si nici informatica, sunt in acest liceu din clasa a 9-a al doilea sem la cererea parintilor mei. inainte eram la Colegiul Tehnic Media- profil tehnic. acolo era ok. acum problema mea: mie imi place foarte mult mecanica auto si nu numai, imi place tot ce tine de masini. parintii mi-au spus ca nu este bine, ca nu sunt meserii bine platite, dar mie asta imi place, si in afara se castiga destul de bine astfel. voi ce imi recomandati, sa insist sa fac asta? alta meserie nu stiu daca mi s-ar potrivi, actele-munca de birou nu mi-a placut niciodata.

Răspuns Câştigător
| wishgranter a răspuns:

Scuza-ma ca-ti spun dar parintii tai sunt cam incuiati la minte. Poti sa castigi tu si 5 miliarde dar daca faci o meserie ce nu-ti place renunti in prima luna sau o iei razna si nu dai randament, nu esti eficient pentru ca mintea ta iti zboara la ceea ce ai vrea sa faci si uite asa o iei razna. In viata trebuie sa lupti sa faci ceea ce-ti place fara sa te intereseze de mama si de tata ca ei nu stiu prin ce treci tu cand induri deciziile lor proaste. Nu esti un produs al lor. Ei trebuiau sa te indrume dar nu sa-ti impuna. Chiar nu gandesc la faza asta. Pune piciorul in prag, bate cu pumnul in masa, tu trebuie sa faci in viata doar ceea ce simti ca vrei sa faci nu sa hotarasca altii soarta ta.

| Pastilatu explică (pentru wishgranter):

Corect! multumesc de raspuns, voiam un sfat de genu de la cineva din exterior.

8 răspunsuri:
| chitaramea a răspuns:

Conteaza ce faci dupa liceu. Si mai e ceva, poate ca acum ii place mecanica auto dar te poti schimba foarte repede, mai acum la maturizare. Parinti zu dreptate in ce sens, daca te razgandesti o sa iti fie foarte usor sa te duci de la mate.info oriunde, insa i verse mai greu. Asa ca ai grija ca singur iti poti ingusta sau largi orizontul. Fie sa alegi ce e mai bine pentru tine!

| aalexandradumitru a răspuns:

Pai normal trebuie sa faci ce iti place. Desi daca esti pe profil de mate-info, ai multe optiuni in viata. Eu in vara asta am examen. Doresc un profil de filologie. Insa parintii vor sa merg la mate-info. Multi au spus: 'daca esti buna la mate, poti merge pe un profil real, daca nu, mergi exact unde crezi ca nu este vorba de mate, fizica, chimie, biologie etc.' Eu iti sugerez sa vorbesti cu parintii tai despre asta, si sa le explici concret motivul pentru care nu doresti sa mai fi pe acest profil. Sper ca raspunsul meu ti-a fost de folos happy

| Faicu a răspuns:

Am gasit deja melodia si nu e aia care mi-ai spus-o tu, dar tot iti dau funda ca ai incercat sa ma ajuti happy

| Pastilatu explică (pentru Faicu):

Cred ca ai gresit intrebarea laughing)

| Elenaaaaa76 a răspuns:

Poti sa termini liceul al acest profil, iar facultatea sa o urmezi pe domeniul care iti place

| HL7q a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa te muti daca chiar iti place.Mecanica auto este mai distractiva decat mate-info. Daca esti la mate-info tie iti place mereu sa stai sa invet inloc sa te duci cu prieteni? Ascultati sinele tau si fai ce crezi u ca e bine. Sper ca am fost de folos bafta big grin

| Pastilatu explică (pentru HL7q):

Imi ascult sinele, dar cu mecanica, sau cu fiarele cum se spune nu se castiga prea bine, asta e principala problema...