| IntrebarileMele111 a întrebat:

Sal TPU,sunt baiat, am 14 ani,am buletin, si sunt din Constanta.La ce as putea sa ma angajez?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La nimic, legal. Pana la 16 ani n-ai voie sa lucrezi si atunci cu acordul parintilor pana la 18 ani.

| Generalul a răspuns:

Nicaieri la varsta asta. Poate doar hamal la negru. Da de ce nu iti termini studiile mai intai?

| PandaEcrazy a răspuns:

Cam asa...pe la 16/17 ai te poti angaja ca vanzator la ceva magazin, insa pana atunci nu poti...dar daca vrei sa faci bani te poti angaja pe post de bona

| DeepTrance a răspuns:

LA negru.

| Lexus05 a răspuns:

Hmm. Sunt cu 2 ani mai mare ca tine si totusi mi-am gasit un loc de munca la o televiziune din oras. Poti totusi sa te interesezi la magazine mai mari, gen Billa si poti imparti sau pune in cutiile postale pliante.Mult succes :*!

| coffebeans a răspuns:

La varsta asta, legal nu ai voie sa te angajezi. Codul Muncii specifica faptul ca ai voie sa te angajezi cu contract individual de munca incepand cu varsta de 15 ani, insa numai cu acordul parintilor sau reprezentantilor legali, iar de la 16 ani fara acordul lor