| Anonim0109202927183 a întrebat:

Buna!
Stie cineva sa-mi zica daca fiind minor imi pot face buletin provozoriu?
Am 17 ani, insa parintii mei sunt plecati in strainatate.
Doresc sa ma angajez dar am nevoie de buletin.
V-as multumi enorm daca ar putea cineva in stiinta de cauza sa ma informeze.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si nu ai carte de identitate obtinuta dupa implinirea varstei de 14 ani? Si cu aceasta te poti angaja, o persoana se poate angaja singur de la 16 ani.
Daca nu ai atunci este nevoie de prezenta unui parinte, care sa semneze de primirea in spatiu in locuinta de domiciliu (daca parintii sunt proprietari sau parintele proprietar) sau un alt reprezentant legal sa te primeasca in spatiu.

| Anonim0109202927183 explică (pentru Ioandelasal):

Nu am buletin, de aceea intreb.
Pentru ca mi as fi dorit sa ma angajez insa am nevoie de buletin

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anonim0109202927183):

Atunci trebuie sa procedezi cum ti-am spus.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa vina unul din parinti in tara ca sa te ajute sa-ti faci buletinul, fiindca altfel nu ai cum, fiind minor, nici macar din ala provizoriu nu poti fiindca este OBLIGATORIU prezenta unui parinte sau tutore legal.

| ReddY25 a răspuns:

Procura cred

| haileewatson a răspuns:

Ai nevoie de un parinte sau de un reprezentat legal. Dar tu nu mai ai buletinul de la 14 ani?

| IarsiIar a răspuns:

Cum se face ca nu ai buletinul de la 14 ani?
Provizoriu sau definitiv, tot trebuie sa fie un parinte prezent.