| poilkjmnb a întrebat:

am 16 ani..ma straduiesc sa invat! am note bunisoare! dar eu nu prea as vrea sa mai fac facultate mi se pare ca e un timp pierdut! parintii tot ma sicaie sa fac.ce pot face daca ei nu ma lasa sa ma fac ce vreau eu in viitor? :*

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si tu ce vrei sa faci?

| Doηηa a răspuns:

O să-ți pară rău mai târziu,numai mergând la facultate poți urca pe scara socială,dar asta numai dacă îți dorești.
Eu una abia aștept să dau la facultatea de drept și să mă mut în București,m-am săturat de orașul mic în care locuiesc.E șansa mea la o viață mai bună.
Acum ceva timp și părinții mei îmi spuneau să merg la facultate(eu una eram cert convinsă că nu voi merge la facultate,spuneam ce-mi trebuie mie facultate?), cel puțin tata, de când sunt mică îmi spune să mă fac avocat.Și acum am ajuns la vorbele lui, vreau o carieră de jurist, vreau să fiu cunoscută drept o fată cu școală.
Poate o să-ți schimbi părerea.Eu una aspir tot mai sus, așa îmi place.
Îți urez succes în ceea ce vrei să faci!

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Uita-te la Bil Gates la raposatul Steve Jobs si la toti care au renuntat pe la 17-19 ani si nici nu s-au mai intors la facultate/liceu, pana si Einstein a fost considerat un copil prost, lui Thomas Edison chiar profesori i-au zis sa nu se astepte la multe din partea intelectului lui, dar uitate si la restul de oameni(milioane) care nu au facultate si lucreaza unde pot in slujbe mizere si grele, ei bine acei oameni nu au dorinta pentru ceva, daca renunti la facultate renunta la ea ca sa faci ceva in timpul acela, nu renunta la facultate pentru a merge la servici.

| poilkjmnb explică (pentru MineIsLikeABridge):

Pai vreau sa ma ocup cu agricultura din motiv ca sunt la tara si merge foarte bine aceasta meserie in acel moment si placandu-mi aceasta meserie big grin am deja un tractor micut aproape nou big grin si sa-mi iau cositoare, presa utilaje dinacestea pentru inceput big grin merge foarte bine aici la noi cu asa ceva happy

| suntserios a răspuns (pentru poilkjmnb):

Bravo tie, macar ai niste planuri concrete de viitor, nu vrei sa renunti la facultate in speranta ca iti vei gasi de munca, insa daca parintii te pot sustine (mai ales financiar) e pacat sa ratezi sansa, tractorul si pamantul vor ramane acolo si peste 3-4 ani. poti sa optezi si pentru o facultate la fara frecventa si te duci doar la examene. nu ti ar strica pe viitor sa ai niste studii de specialitate poate chiar in agricultura

| Katczinsky a răspuns:

Pune mana si fa o facultate daca ai posibilitatea. Si renunta la ideile tale cum ca ar fi un timp pierdut.

Nu ingrosa randurile somerilor ca si asa tara asta e asa cum e.

Idioti sunt pe toate drumurile. Fa o diferenta.

| addy1999 a răspuns:

Poti face cursuri dupa liceu, incearca sa i convingi pe parntii

| poilkjmnb explică (pentru addy1999):

Am uitat sa zic...eu vreau sa ma ocup cu agricultura sunt de laa tara..in zona de campie si merge foarte bine!

| addy1999 a răspuns:

Foarte bine, iti faci o ferma cu bani europeni,(fonduri europene), nu exista cursuri de specialitate dupa liceu, dar e destul sa ai liceu agricol si ferma ta va merge fb

| catagame a răspuns:

Daca faci facultate plus ca ai si note bunisoare nu va trebui sa stai pe salar minim in Romania ci vei fi chemat in alte tari si vei fi platit pe o luna cat pe un an in Romania crede-ma si eu am facut facultate si nu am slujba in Romania si in tari straine castig enorm asa ca eu te sfatuiesc sa iti asculti Parinti care ei vor sa traiesti cu bani multi si sa faci facultate

| suntserios a răspuns (pentru catagame):

Serios? si tu ai facut facultate? si castigi enorm in tari straine?

la intrebarile de pe profilul tau intrebai daca poti sa iti cumperi o placa video cu banii din colindat si ca iti place de o fata din clasa a6a.

Ce imi mai plac mie bagatorii in seama ca tine.

| catagame a răspuns (pentru suntserios):

Este contul fratelui meu care are 13 ani ca eu mi-am uitat parola la cont de asta

| denisalovedenisa a răspuns:

Si eu probleme cu parintii tot pe tema asta. Cand le zic ca nu vreau sa merg la facultate se enerveaza si zic ca ce o sa fac fara facultate si chiar spun adevarul, daca vrei sa ai un job bun ar fi bine sa i asculti. Acum nu mai vor sa ma lase sa merg la facultate si ma pun sa fac niste cursuri. ar trebui sa incerci si tu