| Fierari a întrebat:

Salut.
Acum in urma cu ceva timp, am facut medicina muncii si siguranta circulatiei, pentru angajare.
Acum cateva zile mi-am dat demisia, iar eu n-am mai primit nici-un act inapoi zicandu-mi ca actele sunt la Suceava unde e firma.
Acum pentru a ma putea angaja din nou trebuie sa fac toate actele din nou?
Tinand cont ca au fost platite de mine, nu de firma. Sunt intr-o mare dilema, cum as putea face? straight face

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pe actele originale scrie numele firmei doar daca au fost emise/eliberate de acea firma. Si atunci ar trebui sa ti le elibereze, la cererea ta scrisa. Daca nu o fac de bunavoie ii poti actiona in judecata.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Firma trebuie sa-ti restituie doar actele originale, daca ai depus la dosarul de angajare asemenea acte. Te duci la sediul firmei si soliciti restituirea.

| Fierari explică (pentru Ioandelasal):

Da, toate au fost acte originale nu copii, mi s-a spus că pe acte scrie numele firmei, iar eu nu pot sa ma angajez in alta parte cu ele, ciudat. Nu stiam asta.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Fierari):

Pe actele originale scrie numele firmei doar daca au fost emise/eliberate de acea firma. Si atunci ar trebui sa ti le elibereze, la cererea ta scrisa. Daca nu o fac de bunavoie ii poti actiona in judecata.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Firma este obligata sa iti restituie respectivele acte asa ca mergi acolo.