| alextati a întrebat:

Am 14 ani, sunt pasionat de masini si mi-asi dori sa merg pe Mecanica Auto (profesionala) - ceva pareri? Cu ce medie pot intra? Sfaturi?

4 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

De la media de trecere a examenului de capacitate, nota 6. Da, este o meserie frumoasă, bănoasă, de viitor.
Dar, axează-te foarte mult și pe domeniul electronicii, informaticii, deoarece există șanse ca în viitor să existe foarte multe vehicule care nu se repară doar clasic, ci și din punct de vedere informatic.
Succes!

| Digikey a răspuns:

Ti se par inteligenti mecanicii auto?

| Cosmin483 a răspuns:

Dacă mergi pe profesionala nu trebuie sa dai Evaluarea Națională, logic.

| andreiklr a răspuns:

La școli profesionale de mecanic auto te roagă ei sa te duci, nu sa ai tu o medie. Nu ti trebuie nici examen nici sa fii prea isteț?
Oricum in ziua de azi, în România putin mai contează la ce liceu ajungi ca nu înveți mare lucru.