| Anonim12377e7 a întrebat:

Am 17 ani si peste 2 ani vreau sa plec in Italia pentru a face facultatea, la Firenze( Legal sciences). Din cate am inteles, trebuie sa dau un examen IELTS pentru a putea intra. Il voi da anul acesta. Mai trebuie sa dau vreun examen in afara de acesta?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Testul IELTS (International English Language Testing System) este pentru limba engleza, nefiind test de admitere la facultate.
Interseaza-te si vezi cat costa facultatea pe an, ca-i undeva la 20.000 euro/an, fara cazare, masa si alte facturi de intretinere.
Vezi ca inscrierea la facultate se face pe baza de diploma de BAC, indiferent in orice tara vei dori sa faci facultatea.
Se pare ca tu mai ai doi ani sa termini liceul, sa iei BAC-ul si apoi sa dai la facultate...asa ca, spor la invatat serios, fiindca conditiile de admitere se inaspresc de la an la an si ai nevoie de note f mari, sa fii admis.

| Anonim12377e7 explică (pentru Violleta2022):

Facultatea ar veni 1000 euro/an si 700-1000 euro/Luna pentru cazare.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim12377e7):

Facultatea nu are cum sa fie 1000 pe an, ca nu vorbim doar de plata exameneor ci de tot, tinand cont ca vei fii student strain, nu cetatean italian, ai de platit ca la orice facultate : 15.000-20.000 euro/an.

| Anonim12377e7 explică (pentru Violleta2022):

Public Universities
Average tuition fees for a public higher education in Italy can range anywhere between 900 to 4, 000 € per year, depending if you're from the EU or not, the specific institution, as well as your program and level of study