| Britney22 a întrebat:

anul acesta sunt clasa a IX-a, iar de la anul, in clasa a X-a s-ar putea sa ma transfer in Italia la un liceo lingvistico (liceu lingvistic), cam ce ar trebui sa fac sa continui in Romania sau sa plec in Italia si daca sa plec cam ce ar trebui sa stiu in principal despre scoala in Italia, in afara ca trebuie sa stiu limba foarte bine?

Răspuns Câştigător
| Cezar2189 a răspuns:

Am venit la scoala aici..in Italia happy fac a 8-a (Terza media) cum spun ei..si sincer? Nu regret!
Aici la liceu se face stage (lucru in oficiu / loc de munca adevarat adresat profilului de liceu la care esti inscrisa) pentru o luna si sa nu mai spun de schimburile de intercultura happy unde mergi pentru cateva saptamani in alta tara pentru a invata.(faci schimb cu un elev de acolo) de exemplu..anul trecut.un baiat de la liceul unde vreau eu sa merg.a fost in Londra xD, altii au fost in Dublin..si au aparatura mult mai avansata ca cea din Romania (italienii). Iar mentalitatea profesorilor este una mai avansata..iti explica altfe, nu te plictisesti la ore. Este mult mai frumos. Eu te sfatuiesc sa mergi happy si..nu trebuie sa stii cine stie ce..Doar limba, si daca se poate happy cat de cat..gramatica xD Sper ca ti-am fost de ajutor (propria mea experienta)

2 răspunsuri:
| Swal a răspuns:

Sincer sa fiu...si eu stau tot in Italia.dar in orice caz nu ar trebui sa-ti faci ganduri cum ca aici e usor si nu se face scoala, in generala profesorul vine, pune copilul sa citeasca, il pune sa zica ce a inteles din ceea ce a citit si tot asa cu alti copii pana la sfarsitul lectiei. a doua zi daca ar fi aceeasi materie vine si asculta copii..nu neaparat pe cei ce au citit...asa este aici profesorul nu preda, mi se pare o prostie, am momente cand mi se pare ca profesorul nici nu are habar de ceea ce ii spune copilul. oricum succes mai departe si esti foarte norocos ca stii limba

| Britney22 explică:

Nu este un capriciu, parintii mei lucreaza acolo si considera ca ar fi mai bine sa ma transfer, nu sunt nici nevoita, dar ma gandesc ca ar fi o alegere mai buna decat invatamantul din Romania prea schimbator