| johnkenedy a întrebat:

Buna, vreau sa dau admitere la o facultate in Norvegia, si am timp pana in aprilie anul viitor sa imi fac inscrierea, doar ca la facultatea aceea imi cere un examen de limba engleza TOEFL sau IELTS..care e treaba cu ele? Daca am diploma de engleza de la liceu, nu poate inlocui acest examen? Daca nu, atunci care e diferenta dintre cele doua? Care credeti ca ar fi o alegere buna?

5 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Iti trebuie ca sa ai o dovada ca stii engleza, evident. Oricare dintre ele e destul de bun, desi as alege IELTS, fiindca-i mai cunoscut.

| johnkenedy explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ok, dar diploma de engleza de la liceu, nu poate inlocui acest examen?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru johnkenedy):

Nu. Aia e un c*cat.

| Yurisa a răspuns (pentru johnkenedy):

Nu, si examenele alea ca sa le di mai si costa o caruta de bani laughing dca un Cambridge e vreo 600 de lei un IELTS pote ajunge la 900 de lei

| johnkenedy explică (pentru Yurisa):

Da stiu, dar cambridge degeaba il iau, pentru ca universitatea nu imi cere cambridge..imi cer una din astea doua teste..si mai am o intrebare..IELTS se poate tine cursu si online si sa merg doar la examen la sediul principal, sau se poate doar fizic (adica cursurile se tin intr-o sala de clasa, si trebuie sa fii prezent)