| Tataru_Ionut_2001 a întrebat:

Am 19 ani si sunt in mari dubii cu drumul meu în viața! Pe scurt imi doresc sa am mulți bani, în sensul în care cand o sa am un job sa pot sa imi cumpăr ce vreau fără să mă gandesc la faptul că nu imi permit acel lucru din cauza salariului mic, fără să fac economie la utilități, macar haine samd. Momentan sunt la facultatea de telecomunicații dar simt ca nu asta este drumul meu si vreau ceva mai mult si vreau sa dau la Automatizari si calculatoare. Dar m-am gândit si la freelancing in momentul in care am avut ca proiect crearea unui site web. Fara nici o cunostinta in acest domeniu, în doar o săptămână am reusit sa fac un site complet functional cu toate cerintele proiectului, cu ajutorul cunoștințelor de pe net. Întrebarea este, voi putea pe viitor sa ma pot întreține sau macar sa imi suplimenteze veniturile din crearea de site-uri web pe cont propriu, adică să fac siteuri pentru companii si sa fiu freelancer? Si pe lângă asta daca ma tin de treaba in continuare voi putea învăț singur, de pe net? Am povestit mai mult deoarece poate primesc si sfaturi despre drumul meu în viața si ce sa fac cu asta...

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De ce sa lucrezi pentru altii, daca pot lucra altii pentru tine?
Cica: "cine munceste, n-are vreme sa castige".

Fa-ti o pagina web propriu, de interes, care aduce bani, dupa care dezvolta afacerea pe plan mondial!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Toate răspunsurile la intrebarile alea ti le poți da doar tu. Doar tu stii cat de bun esti, cat de repede poti invata si mai ales daca ai stofa de freelancer adica sa fii capabil sa iti gasesti si sa comunici cu clientii, sa iti faci marketing.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sfaturi.
Dacă ai început o facultate ar fi preferabil să o termini, și să nu oscilezi între mai multe.
Ai 19 ani, eu am 73/74 și din această perspectivă doresc să îți dau niște sfaturi.
Dorești să ai o activitate profersională care să îți aducă bani, mijloace de trai.
Dacă vrei să poți face asta la termen lung, de exemplu până la vârsta mea, atunci ar trebui să ții cont de un sfat înțelept. 8, 8, 8. Timp de muncă, odihnă, somn. La oricare din aceste teme, dacă nu le respecți, nu vei reuși la termen lung. Pierzi sănătatea, pierzi capacitatea de a face bani, viața se scurtează.
Să fii freelancer, antreprenor pe cont propriu, înseamnă responsabilități personale în plus, pe care un angajat nu le are. Aceste responsabilități în plus generează stres care este dăunător societății, și nu sunt potrivite pentru toată lumea, și la orice vârstă.
Astfel calea cea mai de recomandat este, facultate terminată, job, viață obișnuită.
Dacă în timpul liber reușești să abordezi zona freelancing ca hobby și aceasta îți aduce un venit suplimentar, este o șansă binevenită. Dar nu este recomandabil să îți bazezi planurile de viitor pe asta.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da, vei putea, insa nu cu mentalitatea asta. Intrebare primordiala: stai FOARTE BINE cu engleza?