| RB_Robert_1996 a întrebat:

Am nevoie de parerile voastre pentru ca multi oameni au probleme cu auzul si ba chiar poarta aparate auditive si fiind sudori care vor sa se angajeze in santierele navale din Romania, de exemplu la o hala mare unde se fac confectii metalice pentru a face o nava, fiind o hala mare cu zgomote si multe altele.
Ei de ce nu pot angaja sudori cu probleme cu ce am zis eu de mai sus? Si ma intreb ...in strainatate te angajeaza ca sudor cu dizibilitatea pe care o are el? Din cate inteleg eu ca oamenii care au epilepsie si poate mai sunt si alte probleme dar nu sunt acceptati in santierele navale... Sunt sudor in varsta 22 ani si nu ma las de meserie, imi place foarte mult meseria asta si mai ales constructii nave.

2 răspunsuri:
| pufulescu a răspuns:

Nu te angajeaza fiindca legislatia muncii din Romania nu permite, nu fiindca nu vor. In alte tari da... poti fi angajat si cu aceasta dizabilitate. De ce nu te duci sa lucrezi ca sudor in alta tara, nu au cum sa te refuze fiindca urla dupa meseriasi in domeniul acesta!

| RB_Robert_1996 explică (pentru pufulescu):

Exista o lege in care se exprima foarte clar ca poti lucra doar daca vii cu o dovada (acte in legatura cu dizabilitatea)