| Cosminnnnnn123 a întrebat:

Salut,
Am o intrebare. La ce liceu sa ma duc daca imi place foarte mult programarea/domeniul IT dar nu imi place matematica? Si da se poate invata programare si fara matematica...

2 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Normal ca se poate, in general programarea economica nu are nev de mate, de ex prietenu meu este programator senior pe baze de date SQL, si lucra de 19 ani, niciodata nu a avut nevoie de mate.
Ai nevoie de mate in programarea industriala, de ex daca programezi un utliaj, daca programezi un calc de buzunar, etc.

Invata, C, C++, Java, programare web, baze date, alege din ele si va fi fi bine, sal f bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.
Din pacate singurul profil de liceu care se ocupa de programare este matematica-imformatica, iar din nume deja ti.ai dat seama ca nu se poate fara matematica. De. abia dupa 18 ani poti sa intri la facultati cu diferite specializari in programare si astfel poti scapa de matematica costisitoare.
Studiul unui limbaj de programare general nu necesita cunostinte avansate de matematica. Este importanta doar baza. Din cate stiu eu, sunt destul de rare cazurile din campul muncii in care este nevoie se programatori pentru site.uri sau software cu multa matematica in spate. Progranatorul scrie cod si are si o parte creativa, dar cand e nevoie sa implementeze concepte teoretice avansate, va fi nevoie se un spacialist care sa ajute programatorul.
Mult succes!