| ILoveWeekends a întrebat:

Am o mare nedumerire! Deci sunt in clasa a 8-a si trebuie sa ma hotarasc la ce liceu voi merge. Am note foarte mari si sigur voi intra la un liceu buna, dar nu stiu ce profil sa aleg:mateinfo sau filologie. Vreau unul dintre astea doua. Imi place mai mult romana, dar am auzit ca matematica e mai folositoare in viata si de-asta nu stiu ce sa aleg. Apropo locuiesc aproape de Ploiesti si de Bucuresti. care dintre orasele astea e mai bun?

Răspuns Câştigător
| deadwillow a răspuns:

Buna!
Gandeste-te serios la ceea ce vrei mai departe pentru ca tu ai de ales dintre uman si real.
Daca te duci la mate-info nu inseamna ca nu mai poti sa dai la litere/drept etc... Eu zic ca de la mate-info ai mai multe optiuni.
Eu sunt la filologie in clasa a 10 a si ma dau cu capul de pereti pentru ca habar nu am ce o sa fac pe viitor.
Mi-a fost teama sa ma duc la mate-info din cauza bac-ului...
In fine... poate ca ce vrei tu acum nu o sa mai vrei peste doi-trei ani...asa ca eu inclin spre mate-info.

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
București, www.edu.ro
Succes!
Pa, pa.

| Aldea_Ana_Maria_1992 a răspuns:

Sa fiu sincera eu voi alege filologia dar si ea este de doua feluri primul-uman si al doilea -romana si limbi straine, dupa filologie poti urma dreptul sa devii avocat sau judecator(eu ata vreau numai ca nu in Romania ci in Anglia), iar cu mateinfo poti sa mergi la in formatica si asa vei fi cautata si vei castiga bani, acum eu doar te-am sfatuit tu decizi.Bafta la examen!