| sportsagaRO a întrebat:

Salut.
Sunt cam nehotarat. nu stiu la ce profil sa dau la liceu.
Vroiam mate-info, nu intensiv nu nimic.
Dar nu stiu cat de bine o sa stapanesc matematica de liceu la clasele mai mari dupa.
Mama crede ca ar fi mai bine sa dau la un profil filologie, stiinte sociale..in fine. ceva de ROMANA.
Cu media nu am problema foarte mare; ma axez pe ceva pana in media 8.50-9.00.
Faza este ca, nu ma pricep la FRANCEZA si engleza o balbai.
Prietenii imi spun sa nu imi fie frica de licee cu profil mate-info. unii dintre ei.
Nu stiu ce sa cred acum, cineva cu experienta si care stie cu ce se mananca rog sa imi explice si sa ma indrume oarecum sa ma hotarasc ce profil aleg.

3 răspunsuri:
| thalyslly a răspuns:

Pai daca iti place matematica si informatica alege un profil real.matematica este frumoasa si logica si daca o inveti constant in clasele mari nu o sa ai nici o problema.iar la info nu e greu deloc

| positivity a răspuns:

Ți-aș putea da un mic sfat având în vedere că mă aflu la un profil mate-info!
În clasa a VIII-a, nici eu nu știam ce profil să aleg, ce profil mi se potrivește. Mă tot gândeam la ce vreau să fac în viitor, și nu mi-a venit nimic în minte!
M-a ajutat mult media, era destul de mare (9, 72) așa că am putut să mă îndrept oriunde îmi poftea inima. Și am ales totuși cel mai bun liceu din oraș, profilul mate-info.
La început mi se părea ok, consideram că pot face față la un astfel de liceu. Mă consideram destul de bună.
Ei bine, cu trecerea timpului am realizat că nu înțeleg nimic la materiile principale: matematică, fizică, chimie. Sunt total paralelă cu aceste materii!
Acum sunt în faza: „bă, am luat 3 la chimie; oare voi rămâne corigentă?" și pe lângă acest 3 frumos, am mai luat și un 5 la fizică.
Nu mă așteptam la niște note foarte mari, dar nici 3 nu credeam că voi lua!
Gândește-te bine la profilul pe care îl vei alege. Să nu cumva să faci o greșeală ce te va costa mai târziu!
Cu toate că la mate-info este greu, foarte greu, am șansă de a merge la orice facultate îmi doresc! Am mai multe posibilități în viață!

| Deliiiia a răspuns:

Daca este in oras un profil bun de Stiinte ale Naturii, ti-l recomand. Este tot un profil real, dar la care matematica e putin mai usoara si nu se mai face informatica din a 11-a. Si de aici ai mai multe posibilitati la facultate.