| CosminMarian16 a întrebat:

sunt clasa a 8-a, si ma paste examenul.
La matematica ma descurc, adica o duc foarte bine, am note doar de la 7 in sus.
Dar la romana o duc cam greu cu note de 5-6 si 7, profesoara de romana nu prea ma indrageste si imi cam da de inteles ca nu vrea sa ma bage in examen.
Profesoara de matematica mi-a promis ca o sa ma bage in examen.
Acum, ce se intampla... eu as vrea sa ma bag pe desen tehnic, sau electrician in vreun liceu prin munincipiul Ploiesti, sau prin orasele din apropiere, si nu stiu daca o sa pot sa intru la un liceu normal, avand in vedere faptul ca doamna de matematica ma baga in examen, dar cea de romana nu. Oare ce o sa se intample daca cea de romana nu ma baga in examen, dar cea de matematica o sa ma bage? Cum o sa-mi fie calculata media? O sa pot intra la un liceu normal? Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat ca un profesor "te baga" ori nu in examen. Daca ai absolvit cl. a VIII atunci vei intra in examenul de evaluare si vei putea continua la orice liceu pentru care vei avea media de admitere necesara.