| Anonime a întrebat:

Sunt la filologie...si am o mare dilema: nu stiu ce voi face pe viitor,adica in ce domeniu sa lucrez. Initial m-am gandit la Academia de Politie,dar mi-e teama ca nu iau probele sportive si in plus e o concurenta foarte mare, iar cineva mi-a propus sa ma gandesc si la Academia Militara pentru ca e mai lejer, fetele sunt mai respectate etc... Vreau sa va intreb: e mai avantajoasa Academia Militara decat cea de Politie? Ce salarii sunt? Ce trebuie sa fac pentru a intra acolo la "fara taxa?" Se tine cont de media de la Bac si ce probe trebuie sa dau? Sau alte optiuni de facultate care implica meserii 'banoase', avand in vedere ca sunt la filologie? big grin Multumesc anticipat si fundita pentru cel mai concret si bun raspuns! happy

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Fiecare rama are un grup de optiuni sa mergi la o anumita facultate cu filologia nu poti sa devii inginera sau profesoara de matematica deoarece tu inveti doar teorie nu calcule matematice. Armata e mai buna pentru ca la politie se castiga prost numai jandarmii castiga cat de cat binisor iar in armata continuand sa inveti gradul creste si salariu la fel.

| Anonime explică (pentru mgtow):

Si ce probe se dau? Ai idee?

| mgtow a răspuns (pentru Anonime):

Alergat, flotari, abdominale, genoflexiuni, saritura si testul psihologic dar daca intri acum cand esti minora o sa fie mai usor ca nu faci atatea probe (alea nu sant dure deloc in general) ci in timp te vor instrui pentru tot in functie de domeniu care vrei sa-l faci in armata.

| Anonime explică (pentru mgtow):

Pai acum sunt in clasa a 11-a si cand voi termina voi fi majora...Dar ce parere ai, probele sunt mai usoare fata de cele de la Academia de politie? Si probe scrise nu se dau? M-am uitat pe site-ul lor si ma gandeam sa dau la Transmisiuni...happy

| mgtow a răspuns (pentru Anonime):

La femei e mai usor daca intri dupa ce termini liceul si mai usor, vei da niste teste psihologice.

| Anonime explică (pentru mgtow):

Doar atat?! Si app, salariul...se merita?

| mgtow a răspuns (pentru Anonime):

Nu se merita dar e un servici fix si in timp urca macar daca poti ajunge pe la 900€ e bine.

| Latinmoon a răspuns:

Buna!
Alege ceva ce iti place sa faci in primul rand.
Poti alege: facultatea de litere, facultatea de drept, facultatea de psihologie, facultatea de jurnalism etc.
Si nu numai, poti alege orice facultate, conteaza sa poti face fata.winking