| Dulciku a întrebat:

Am o nedumerire despre ce facultate vreau sa urmez, ma pasionează calculatoarele, fizica, "cosmos ul" ca sa zic asa laughing serios, chiar sunt pasionat de Spațiu și as vrea niște facultăți pe care as putea sa le urmez, și job urile pe care le pot avea după ce le termin

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Facultăți de astronomie în România nu sunt, dar la unele Universități, în cadrul facultăților de fizică se fac și cursuri de astrofizică și chiar postuniversitare cu specializarea astrofizică.
Locurile de muncă în domeniul astronomiei sunt foarte foarte limitate în România, deci riști să rămâi la stadiul de pasionat, sau astronom amator. În schimb, în domeniul informaticii (programator, inginer de sistem etc.) e cerere mare de locuri de muncă oriunde în țară și în lume, iar salariile sunt foarte mari, inclusiv în țară. Oricum, informatica, matematica, fizica, respectiv astrofizica, sunt obligatorii în astronomie, dar pe-asta o știai. Ca să lucrezi în domeniul astronomiei ori ești un geniu și te caută ei, ori te duci să le bați la poartă cu un CV din care să reiese că ai absolvit o facultate de fizică în programa căreia au fost și cursuri de astrofizică.

| Denisa09Ax a răspuns:

Politehnica din Bucuresti e cea mai cautata si obtii si un job dupa absolvire.
Funda dulciucule?