| KezoLOL a întrebat:

Mă tot gândesc de ceva timp ce facultate să urmez, dar nu îmi vine nimic în minte. Nu sunt pasionat de partea "reală" (mate, fizica, chie, etc.).
Aş vrea dacă se poate să îmi dați nişte idei de facultăți şi ceea ce pot face după ce am absolvit facultatea respectivă. Poate chiar din experiența voastră.

(Fără răspunsuri de genul "Facultatea legată de profilul liceului tău" ). Mulțumesc!

1 răspuns:
| Jimtheghost a răspuns:

Well, eu urmez facultatea de istorie in momentul de fata. Pot sa zic ca e ok, dar e destul de greu. Poti incerca si la litere dar din cate am auzit acolo e si mai greu. In privinta joburilor dupa ce termini facultatea, in domeniul meu sunt destule oportunitati. Cateva exemple: cercetător, profesor, muzeograf, arheolog, arhivist, jurnalist, diplomat, bibliotecar, specialist în cadrul unor instituţii şi organizaţii axate pe problematica patrimoniului sau integrării europene (în primării, prefecturi), ghid turistic, angajat în serviciile de informaţii româneşti (SRI, SIE) etc. Sper ca te-am ajutat cumva. happy