| ionika17 a întrebat:

Salut.Am o problema.Lucrez la un magazin si un client mi-a facut reclamatie ca i-as fi inchis casa in nas (cand doar eu i-am spus ca e casa inchisa, produsele nici macar nu le avea pe banda). Problema ca vor sa imi faca abatere disciplinara pentru reclamatia asta, directorul o spus ca daca ma gaseste vinovat o sa fie abatere disciplinara.Eu zic ca nu sunt vinovat daca la client ii spui ca e inchis si nu intelege e problema lui(unii zic ca inchizi ca i-ai vazut pe ei). Nici macar nu eram la case, doar ca era becul aprins, m-am dus sa beau apa si dupa am venit la casa cu intentia de a inchide (nici macar nu avea produsele pe banda).Nu poti tu sa te duci tu pana la baie sau sa iei o gura de aer mai ales ca acum e vara ca vine unu ca vrea exact sa stea la casa ta, ca mai erau case goale.Mai sunt unele chestii cand e aglomerat suntem 3 casieri pe tura si iar nu poti sa pleci de pe case ca e aglomerat ca cei de la supraveghere case nu cheama rezervele de pe raion.Dar eu cand eram rezerva puteam sta permanent pe case, ca ma tinea sechestrat sefa mea acolo.Sunt clienti care vor sa vina la mine la casa si la altii nu se duc si cei necunoscuti si cei cunoscuti, trage lumea la mine si nu inteleg de ce.Sunt multe zile care fac miliardul pe case de exemplubig grinuminica am fost langa o colega ea a facut 77 de mii si eu am facut 91 de mii eu am avut 190 de clientii si ea a avut 130. I-am zis si la director chestiile astea ca trage lumea la mine si el ma intreaba, ca de ce crezi ca trage lumea la tine, i-am zis prima oara ca nu stiu exact si dupa el spune ca daca tu nu stii, dupa i-am spus ca poate ma misc repede, incasez bine, am vrut sa-i zic ca sunt frumos dar nu i-am mai zis.El a zis sa nu ma mai uit la ce fac altii dar pe bune eu sa fac atatia bani si sa mai am si abatere disciplinara si altii parca sunt degeaba.El o zis ca sa am garantia ca exista martori, inregistrare video care martori ca eram numai eu cu clientul, e cuvantul meu impotriva cuvantului lui.Ce e de facut cum sa ma apar?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cand pleci de la casa, intai stingi becul, servesti clientii ramasi la coada, dupa care inchizi casa si apoi poti pleca.
Becul este semnalizarea ca functioneaza casa, iar clientul poate fi revoltat pentru derutare, daca n-ai stins becul inainte sa soseasca la coada de la caseria ta.

| darrio2007 a răspuns:

Casa era inchisa sau ai revenit la casa cu intentia de a o inchide? Tu ai scris aici asa. Aici e dilema.

| ionika17 explică (pentru darrio2007):

Am revenit la casa pentru a o inchide.

| darrio2007 a răspuns (pentru ionika17):

Deci omul stia ca nu este casa inchisa. Se pare ca vina este a ta.
De obicei cand pleci de la casa pentru anumite nevoi, chemi un inlocuitor.

| ionika17 explică (pentru darrio2007):

Noi nu avem inlocuitor pe aceeiasi casa sunt doar eu.Fiecare cu casa lui.

| darrio2007 a răspuns (pentru ionika17):

Ok. Am inteles acum.

| Violleta2022 a răspuns:

Bravo, adevarul l-ai spus chiar tu aici:

"...era becul aprins m-am dus sa beau apa si dupa am venit la casa cu intentia de a inchide..."

Asadar i-ai inchis omului casa in nas!

Omul are dreptate si compania ta poate sa te sanctioneze disciplinar.

| haileewatson a răspuns:

Pai exista camere video unde se vede exact ce s-a intamplat. Consulta un avocat apecialiZat in dreptul muncii

| Mopmop a răspuns:

Si daca o sa ai abatere disciplinara ce?
Te da afara din Romania?
Eu zic sa nu mai fii stresat si sa te concentrezi pe altele.
Un fapt invatat la actualul loc de munca al meu: ochii pe ceas si ziua de salariu.
Daca ai fost politicos nu are nimeni ce sa zica.
Daca iti venea rau la munca te scotea seful in suturi din tura?
Ideal ar fi sa spui firma ca pe viitor lumea sa ii ocoleasca insa...la ce mentalitate de sclavi avem aproape toti nimeni nu ia masuri.

| denisTiky a răspuns:

Da e cam aiurea, ca si client, sa astepti un casier care e plecat undeva cand mai sunt alte case libere. Dar totusi cred ca era si vina ta ca ai plecat, nemaiavand clienti la casa, si ai lasat becul aprins. Trebuia sa-l stingi inainte si oamenii stiau in mod sigur ca acolo nu se poate intra. Totusi, daca am inteles bine si e cum zic eu, adica omu ala a stat sa vi tu ca sa-i spui ca e casa inchisa cand mai putea merge si la alta casa unde probabil nu era nimeni la rand, atunci eu zic ca ala avea ceva personal cu tine si voia sa ti faca rau. Chestia aia cand spuneai ca trag clientii la tine e discutabila, in sensul ca pana si eu ca si client la un magazin merg la caseria cea mai libera, sau la care vad ca are lumea putine produse pe banda ca sa pot iesi cat mai rapid. Deci nu stiu ce sa zic despre cazul tau ca atragi tu personal clientii...

| ionika17 explică (pentru denisTiky):

Asta e si ideea ca multi clientii vor sa vina la casa la mine chiar daca am becul stins si semnul pus (ori ca ma cunosc clientii, ori nu ma cunosc). Multii vin si imi spun mie sa mai deschid o casa in loc sa se duca la birou de supraveghere case).Uni cred ca eu sunt la supraveghere case.Si una dintre sefele de la supra o zis ca trage lumea la mine ca sunt frumos.Ce naiba sa mai zic)