| Slow08 a întrebat:

Salut, Tpu.Am o problema la serviciu cu o sefa.Inaine faceam si case si raion (o luna eram permanent, doar pe case si una pe raion.Problema este ca ea ma tinea pe case si cand nu eram permanent si nu erau nici clientii si stateam degeaba acolo.I-am spus managerului meu de atatea ori ca ma tine "legat" de case fara a fi client si nu ma credea (zicea ca eu vreau sa stau acolo degeaba, se lua de mine ca nu fac nimic pe raion). Dupa o perioada mi-a spus daca vreau sa fac doar case si eu i-am ca "da" doar ca nu mai vreau cu sefa de la supraveghere case pe aceeasi tura (eu nu as fi vrut doar case, doar ca nu am avut ce sa fac).Dar problema este ca tot cu ea pe tura am ramas si am inceput sa o jignesc de foarte multe ori, imi provoaca o stare de repulsie cand vorbesti cu ea si nu ma pot abtine.Am facut-o disperat-o, obsedata dupa mine in toate felurile, nebuna, proasta.Problema este ca am lucrat undeva si acolo aveam o colega care avea poze cu mine prin telefon si eu nici nu stiam si vine la mine ca ea are poze cu mine prin telefon. Dupa alta care este maritata ii spune la soacra-sa ca ea daca mai sta mult pe langa baiatul asta isi lasa barbatul (radea de cate ori ma vedea, cu zambet asa larg). Chestia este ca de cate ori ma ceream pe raion facea ca toti dracii, ca stai aici pe altii ii trimite pe raion si pe mine ma tine pe case.(ori ca este client, ori ca nu e ma dadea de nu stiu cate ori prin statie, i-am spus si la atii managerii ca te tine pe case chiar daca nu e client, dar nu te crede nimeni.I-am spus de atatea ori ca daca eu plec de aici mori(i-am spus ca sunt mai frumos ca barbatul ei si ca numai disperate dau). Problema ca am amenintat-o acum doua zile, i-am spus vezi ca stiu unde stai, ca si eu am stat in zona aceea.Ieri s-a dus la director si i-am spus ca am amenintat-o ca o fac nebuna, proasta ea mi-o spus acum ceva timp te-am tot iertat ca nu am vrut sa-ti fac rau.Ma cheama directorul ieri la el si ma intreaba ca daca, ca daca am facut-o proasta, nebuna si eu i-am spus ca da (nu stiu daca am facut bine ca am recunoscut).I-am spus ca si ea ma jigneste printre colegi si in fata imi spune ca nu sunt barbat (El imi spunea sa-i spun ceva concret, mai concret de atat nu stiu).Mi-a spus ca daca o mai jignesc o data am interzicere in magazin si i-am spus si eu ca daca ma mai jigneste si ea viu la el si o spus ca pot sa ma duc.Dar daca eu nu o sa mai fiu acolo ea nu stie ce o asteapta (ea crede ca o sa las lucrurile asa). Recunosc ca nu am respectat-o niciodata, ea de la inceput avea o sclipire in ochi de cate ori ma vedea, ea ma intreba ce faci, eu nici nu o salutam. Voi ce parere aveti?

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti razbunator si prost, nu trebuia sa o jignesti sub nicio forma, indiferent ce i ti spunea ea, tu daca erai destept o inregistrai si duceai inregistrarea audio directorului si erai baiat destept, asa ea se va razbuna pe tine deoarece tu ca fraierul ai jignit o, asa este la servici, colegi impertinenti rai care te jignesc, tu nu trebuia sa i raspunzi cu aceeasi moneda adica nu trebuia sa o jignesti, si mai si ameninti ca nu stie ce o asteaptă, vezi sa nu i ti faca directorul plîngere la politie pentru hartuire sau chiar colega ta si atunci sa vezi ce te asteaptă pe tine.

| aditimus a răspuns:

Parerea mea este ca ai gresit, data viitoare daca mergi la director incearca macar sa ai dovezi(inregistrari audio) care sa iti sustina credibilitatea, daca sefa nu te respecta trebuie doar sa o raportezi nu sa o judeci/injuri.
Capul plecat sabia nu il taie.

| Violleta2022 a răspuns:

Ca ti-au semnat singur plecarea din firma!
Asa ceva nu este normal si nici acceptat in nici o firma din lume. Sa-ti jignesti seful, sa refuzi reptata sa faci ce ti se cere, poti fii dat afara imediat ori trebuie sa te consideri super norocos daca ti se va mai da o sansa, cu conditia sa iti corectezi comportamentul huliganic.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Recunosc ca nu am respectat-o niciodata.
Începe de acolo. Caută motive să o respecți.

| Hammurabi a răspuns:

Și eu am mulți angajați.
Dar dacă ar fi unul ca tine (cu tot ce ai povestit mai sus) ar zbura instantaneu. Fără nici o explicație.

| Iaonr a răspuns:

Voia sa aveti casa impreuna haa?

| Slow08 explică (pentru Iaonr):

Cred si eu asta, dar daca o vazut ca nu o respect, acum se razbuna pe mine.