| XxKAMELIAxX a întrebat:

Am o sora geamana si am intrat impreuna la acelasi liceu, dar pe profile diferite.Ea vrea sa se transfere în aceeași clasa cu mine.Profesorii de acolo spun ca in semestrul 2 dar ea nu are media necesară.Si daca sta un an acolo vrea sa meargă la alt liceu.Imi puteti explica la ce se refera legea gemenilor? Stiam ca trebuie sa.l accepte obligatoriu pe celălalt frate chiar dacă are media mai mică.Dar ei au spus ca o sa vada de locurile ramase si altele, dar bineinteles ca toti copiii se vor duce la liceu pe locurile lor si ei nu.i va rămâne loc.Sunt 28 de locuri in clasa, iar maximul e de 30 potrivit legilor.(din cate am inteles eu)Ce ma sfătuiți?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Transferul surorii tale in aceeasi clasa cu tine s-au putea rezolva repede si civilizat din cateva semnaturi, nu-i mare branza.
Dar probabil bosorogii comunisti cu ochelari de cal din liceul in care ati avut ghinionul sa fiti repartizate sunt prea imbecili sa isi foloseasca bucatica de creier functionala din dotare.
Sfatul meu? Incercati sa va transferati amandoua la alt liceu pana sa inceapa scoala, sau rezistati pana in semestrul 2, si plecati amandoua. Daca sunt atat de incuiati la cap, o sa aveti 4 ani de liceu horror laughing) Nu merita, licee sunt destule, transferul nu e o rusine.
Vedeti daca nu poate interveni protectia copilului in situatia voastra, gemenii si tripletii intr-adevar sunt speciali, si tara asta trebuie sa se emancipeze odata, nu tot in coada Europei si a universului...
Multa bafta, fetelor!

| XxKAMELIAxX explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult! Mie mi s-a spus de o doamnă mai in varsta ca in semestrul 2 de acum.Dar ea nu are media necesară. Adica ii mai trebuie 0, 21.Liceul e bun si e cel mai dotat din oraș.Dar acum nu stiu ce sa zic privind profesorii.Sunt multi dar mai in varsta.Nu stiu daca o sa accepte transferul, având în vedere,, numărul de locuri,,.

| DoctorOtker22 a răspuns (pentru XxKAMELIAxX):

Te duci la liceul respectiv împreună cu unul din părinți si vorbiți cu directorul, eu ştiu că se poate transfera la începutul anului, media nu are importanța deci dacă vorbiti 100% intră la începutul anului cu tine în clasă.