| Andrei0986272 a întrebat:

Salut,am primit o oferta la lucru în Germania pe un vas de carat marfa, salariul la inceput este de 1450 euro pe luna din care iti plătești mâncarea, lucrezi 56 de zile și 28 esti acasa tot plătite si se mai face și ceva o scoala de marinar si daca avansezi o sa primești și mai mulți bani și mai mult timp liber, iar contractul e pe 5 ani, ce spuneți merita? A mai lucrat cineva pe vara asa e bine nu, nu stiu, daca puteți sa ma sfătuiți în privința asata as fi recunoscător, msss!

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In Germania salarul orar minim BRUT este 8.50 euro (adica 1400 euro lunar). Din asta se scad taxele si impozitele, masa, cazarea, transportul la-si de la locul de munca.
La urma vei ramane doar cu cateva sute de euro (daca economisesti si nu le cheltui).

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca merita, ca-i munca cinstita si banii nu pica din cer!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă zilele de acasă sunt plătite, merită. Dar faptul că pe vapor din banii tăi plătești mâncarea e ciudat. Și să te aștepți la o disciplină a vieții și un grad de stres maxim, de aceea îți dă 28 de zile acasă să te odihnești, că altfel nu reziști. Că fac școală cu tine pe vas, este un bonus bun.

Răspuns utilizator avertizat
| RxTx a răspuns:

Munca îl înobilează pe om!
Mergi la munca e bine sa muncești orice

| haileewatson a răspuns:

E un salariu mic pentru Germania.

| 120bulevard a răspuns:

Pai tu lucrezi pe mai putin de salariul minim pe economie in Germania, nu e afacere fratimiu, tot soferia, betoanele si macelaria sunt baza acolo daca vrei bani fara studii cine stie ce

| Andreidașchevici112 a răspuns:

Merita. Eu as merge

| sdaads a răspuns:

E salariu minim, nu merita.