| anonim_4396 a întrebat:

A lucrat cineva'n Germania? cum ai fost primit? salariul a fost platit la timp? vreau detalii despre viata de roman in Germania, cat costa mancarea, chiria?

1 răspuns:
| CravataAlbastra a răspuns:

Eu am rude în Germania, dar si cunostinte acolo. Imi povesteau ca se munceste din greu la -5 grade intr-o fabrica sau ceva de genu, omul care lucrează aici zicea ca locuieste intr-o casa cu mai multi români care se fura între ei, nenorociți sunt tot romanii, se băteau se comportau urat. Nu rezista oricine. Mâncarea nu este asa de scumpă, in schimb chiria este.
Salariul peste 1000 euro, dar bineinteles depinde de locul de munca. Se plăteste la timp salariul, este mare, dar si munca de 10 ori mai grea, multa.
Patronul firmei respective am inteles ca era tot roman. In loc sa se ajute roman cu roman, mai rău vor sa se fure... nenorociți.