| ivy a întrebat:

Am si eu niste probleme, de decizie! Am terminat liceul cu o medie asa-si-asa. 7, 80 [ desi meritam la Mate si la Info note peste 8, 50 - credeti-ma, nu trebuie sa explic] - deci am fost un elev destul de bun... In fine, as vrea sa ma duc la o facultate buna, pe real mai ales, mi-am ales cateva profiluri : Mecatronica si Robotica- specializare Robotica - Poli Bucuresti, Inginerie Aerospatiala - Bucuresti, Ingineria Sistemelor Multimedia - ULBS Sibiu, Calculatoare - Sibiu, Tehnologia Informatiei - Sibiu ULBS. Nu vreau sa dau la Automatica si Calculatore, din motive personale. Intrebarea mea este, sa aleg unul dintre profilele astea? Ce o sa fac pe viitor, o sa pot sa imi gasesc o slujba cu una din aceste specializari? Ce ar fi mai bine. sa dau la Sibiu sau la Bucuresti? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Pau17 a răspuns:

Urmeaza ceea ce te pasioneaza pe tine. Eu asa am ales.Fac doua facultati. M-am gandit sa fac una buna si profitabila si care chiar imi pare interesanta si nu avea cum sa las deoparte dragostea mea pentru desenul tehnic si toate lucrurile legate de arta. Daca crezi ca esti in stare sa faci 2 ar fi si mai bine. Iti vei gasi un job bine platit mai usor.
Urmeaza ceea ce iti place tu sa faci si ceea ce simti ca esti in stare! Degeaba urmezi ceva ce nu prea te intereseaza doar ca apoi sa ai un job acceptabil, astfel vei ajunge sa regreti decizia. Mult succes si sper ca vei fi foarte hotarat de decizia pe care o vei lua!

| ivy explică (pentru Pau17):

Multumesc frumos, ma pricep la multe altele in paralel, vreau sa urmez si o scoala de arte, pentru muzica. de-asta nu as da si la o a doua facultate... si da, ma pricep si la desen ca si tine, odata, arhitectura a fost o alternativa si pentru mine... Problema e ca mie imi place foarte mult informatica. si visez doar programari si chestii de genul. vreau si un job ok, decent la mine inseamna in Romania peste 2000 euro pe luna, mai ales in domeniu. Eu as vrea sa "zbor" de pe meleaguri. dar in fine, mulumesc pentru sfaturi! :* Bafta si tie in viitor!

| Pau17 a răspuns (pentru ivy):

Poti sa faci primadata informatica apoi sa dai si la arte, nu neaparat in paralel. Sau niste cursuri de 2 ani.Mersi:*

7 răspunsuri:
| JustMeAndMyWorld a răspuns:

Crede-ma din faculatiile de acest profil, vei avea foarte mari sanse mai ales ca mai nou se cauta tot ce e nou in domeniu, si daca prinzi un loc bun undeva la o firma mare, vei fi boier

| ivy explică (pentru JustMeAndMyWorld):

Mersi frumos! Vreau sa ma tin de treaba, eram curios care din profilele mentionate de mine, e "Cel mai de viitor", din toate perspectivele.

| JustMeAndMyWorld a răspuns (pentru ivy):

Dupa parerea mea toate sunt de viitor, tot ce e in domeniu se cauta acuma, succes

| Pau17 a răspuns:

Uite care sunt facultatiile recunoscute in lume din Romania daca ai vrea odata sa te angajezi in strainatate:

Cluj, Bucuresti, Iasi

Eu iti zic ca mai bine mergi la Bucuresti.
Eu fac o facultate la Cluj de Psihologie si in paralel si arhitectura la Bucuresti. Puteam sa merg mai aproape la Timisoara dar stiam ca daca dau altundeva decat la cele 3 de mai sus nu prea o sa am sanse dupa daca vreau sa ma angajez la o firma mare dincolo. Succes:*

| p1nk03 a răspuns:

Este o prostie sa zici fa ce te pasioneaza.Trebuie sa gasesti o balanta intre ceea ce iti place sa faci si ceea ce iti aduce profit. Cele mai bune cotate facultati sunt cele din Bucuresti.Eu personal ti-as recomanda una din cele doua : Poli Bucuresti, Inginerie Aerospatiala Bucuresti, Ingineria Sistemelor Multimedia. Si desigur ca vei gasi sa profesezi atat in tara cat si in afara acum depinde de tine cat de ambitios esti.