| CristianVoda a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare legata de scoala, am 16 ani, sunt in clasa a 9-a. Nu am promovat la examenul de corigență, si nu mai vreau sa merg la scoala, oricum imi pierdeam timpul, cu scoala sau fara tot un nimic ajung. Ce sfat imi dati pentru viitor? Eu unul ma gandeam sa astept inca 2 ani pana devin major si sa plec in afara, si daca nu reusesc sa merg la o scoala fara frecvente iar mai apoi sa vad unde ajung, pareri?

Răspuns Câştigător
| JoleneSth20 a răspuns:

Să știi că am foarte multe cunoștinţe care s-au realizat foarte frumos în afară și fără prea multă școală (nu că ar fi cel mai bun exemplu de urmat). Trebuie să te gândești foarte bine la urmări, iar dacă îţi place ceea ce vezi, alege așa cum vrei. Trebuie să fii puţin deștept și te descurci. Știm cu toţii (sau ar trebui să știm) care este sistemul din școlile noastre și cum trecem prin atâtea etape fără să ne înveţe cineva cum să gândim logic și cum să ne pregătim pentru viaţă. Caută să fii inteligent, să te dezvolţi singur și frumos, să ai caracterul bine conturat de adevăratele valori morale pentru că, în final, asta te ajută.

1 răspuns:
| millar a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa te duci la scoala poate se schimba ceva. Daca pleci in afara ce faci? Crezi ca se gaseste asa usor de lucru? Nu se gaseste
Macar daca pleci pleaca cu un serviciu din tara ceva in constructii daca nu iti place dar nu fa prostia sa nu iti faci carte de mumca ( de exemplu tatalu meu nu are carte de munca si acum ii e foarte greu el nu o sa aiba pensie o sa ajunga la 70 poate si mai mult sa traiasca din bani mamei mele )
Termina scoala incearca sa iei bacul ai dupa vezi ce faci
Gandeste-te la ce iti place sa faci la ce ti-ar placea sa faci apoi fa-ti timp sa pui in practica ce iti place