| anonim_4396 a întrebat:

Buna, fac 13 ani in curand, am terminat clasa a 6-a si dupa ce va voi spune ce am de spus va rog sa imi spuneti parerea voastra sau sa imi dati niste sfaturi. Nu stiu de voi dar mie imi este indiferent daca voi lua examenul sau nu pentru ca am inteles ca cei cu nota sub 5 vor intra la profesionala si, sincera sa fiu, imi doresc sa intru la profesionala pentru ca la facultate nu vreau si nu cred ca are rost sa imi pierd 4 ani din viata pentru a merge la liceu cand pot direct sa merg la profesionala si daca o termin pot avea un succes in viata mult mai reusit. Cunosc un baiat care a fost 3 ani la facultate si munceste in contructii insemnand ca nu castiga multi bani insa munceste foarte mult, de aceea nu as vrea la facultate, este prea mult timp pierdut si la final nu te poti alege cu cine stie ce, doar gândul ca ai terminat acesti ani de scoala. De cand sunt mica mie imi place sa strang bani si sa ii cheltuiesc pe ceva cat mai ieftin sau ceva ce imi doresc foarte mult, eu tin la bani si ma oftic daca ii pierd(chiar si 10 lei) sau daca ii cheltuiesc pe ceva nefolositor. Poate pare ca sunt obsedată de bani si poate ca asa este, dar nu va ganditi ca sunt o pițipoanca care umba dupa bărbați cu bani, cand am folosit cuvantul "obsedata" m-am referit strict la ceea ce am spus mai sus. Pana ajung in clasa a 8-a ca sa dau examenul, singura mea grija si frica este sa nu raman corigenta, eu sunt genul de fata care se multuneste cu nota minim 6 sau daca nu, macar sa fie o nota/medie de trecere, eu nu sunt nici praf la scoala dar nici buna, insa imi este frica sa nu raman corigenta(la mate, acolo nu prea ma descurc). Revin la profesionala/liceu, voi ce preferati, sa pierdeți multi ani pentru a studia la liceu si facultate sau sa studiati la profesionala si sa invatati meserii câștigând bani? Eu sincer as alege profesionala, m-as multumi si cu 20 de milioane la salariu(in viitor). Niste pareri sau sfaturi?

3 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Mergi pe profesionala.Macar de acolo iesi cu o calificare si in 99% din cazuri, cu un loc de munca prin contract semnat la sfarsitul scolii. Apoi daca vrei sa continui liceul, il poti face la F.R sau Seral. La fel si facultatea pe F.R. Eu fac parte din cei care au ales scoala in regim obisnuit in locul uneia profesionale.Acum castig mai putin decat unul care a terminat o profesionala. Pentru ca aici degeaba incerci si te duce mintea cat de cat, fara pile sau ani de experienta nu avansezi pe un post si nici pe unul bun nu te baga.

| Anonima163333 a răspuns:

Hei! Si eu trec in clasa a VII-a dar as vrea sa merg la liceu deoarece vreau sa devin doctor.
Dupa cele spus de tine, nu prea iti place sa inveti, asa ca decat sa-ti pierzi 4 ani din viata chinuindu-te sa iei 5-ul, mai bine faci profesionala si ai o calificare.Totusi,ai putea sa incepi sa pui mana pe carte.Pari isteata.Succes

| lorix a răspuns:

Sau poti face direct liceu unde inveti meserii. Tu iti alegi profilul la care vrei sa dai, pe el o sa iti scrie
,, servicii" iar mai departe ce ai ales tu, exemplu "coafura&frizerie". Important este ca la final pe diploma de absolvire sa scrie,, Absolventa a Liceului bla bla".
Ai mult mai multe porti deschise in viata daca ai liceul la mana, de preferat cu tot cu Bac. Iesi si cu o meserie dar si cu liceul terminat (12 clase).
Sau daca nu, faci liceu normal (uman sau real) iar dupa finalizarea sa te indrepti tu spre o postliceala cu o durata intre 1 si 3 ani si iti faci programul cum iti vine tie mai usor sa ai in prealabil timp si sa profesezi, sa te sustii.
Facultatea este optionala, aici conteaza directia in care vrei sa te indrepti mai departe.