| Crisan_Adela_1996 a întrebat:

Salut, as avea nevoie de un sfat referitor la cariera. Eu am facut 12 ani de muzica, respectiv din clasa 1 pana in clasa a 12 - a... partea artistica e punctul meu forte..insa, as prefera sa imi incep studiile ca asistenta in medicina veterinara deoarece acest Job pare sa ma atraga fata de altele. nu stiu insa prea multe detalii referitoare la acest domeniu.
Va rog sa imi dati sfaturi/detalii pentru acest domeniu...sau de ce nu ..si alte idei de job-uri care ar fi bune pentru viitor. (Exceptand avocat. ..sau lucru la birou)

2 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

La 12 ani de carieră artistică şi dacă ţi-a plăcut rămâi aşa pe domeniul acesta.
Poţi încerca la Universitatea Bucureşti să dai la facultatea de drept şi după 4 ani vei dobândi cunoştiinţele necesare profesiei de avocat. Dar asta dacă te atrage şi eşti făcută pentru aşa ceva. Încercarea moarte n-are şi oricum acum e cam dificil să îţi urmezi o carieră stabilită de dinainte înc ontextul actual al României. Locurile de muncă se găsesc greu (alea bune).

| Crisan_Adela_1996 explică:

Din punctul meu de vedere, chiar daca nu sunt cea mai puternica persoana... totusi mi-as dori sa optez pentru medicina veterinara, iubesc animalele si mi-as dori sa le pot oferi ajutor la nevoie..nu m-ar atrage..munca la birou sau ca avocat, spre exemplu.
Eu stau deja in Germania, deci salariul meu va fi unul mai ridicat decat in Romania, indiferent pe ce domeniu m-as axa.
Cu muzica insa, nu as putea realiza prea multe...asa ca aceasta imi va deveni hobby pe langa cariera pe care as dori sa o urmez.
Oricum, multumesc frumos pentru sfat happy!