| Brunet_Bogdan_1994 a întrebat:

SALUT, as dori sa ma angajez la STB Bucuresti, este cineva care lucreaza la stb, ma poate ajuta cineva cu o informatie? Mentionez faptul ca anul trecut in primavara am depus cv-ul cu tot ce trebuie, mi-au trimis o scrisoare acasa in care imi spune sa astept. Am asteptat 4 luni si am sunat eu sa ma interesez si au spus din nou sa astept si ca nu poate sa imi dea informatii, ce credeti despre asta? M-au pus cumva pe lista neagra pentru ca am vrut sa ma interesez!?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Sau o smecherie care nu sant sigur daca merge. ai 2 variante sa vorbesti cu un sofer si sa-i zici daca poate sa te ajute sa dea o vorba pentru tine apoi il platesti o suma cat crezi tu (sau o sticla de vin sa bea la gratar) - optiunea 2º la AJOFM Bucuresti cauti pe director sau manager cine e la comanda acolo sa-i zici ca e bizar ceea ce se intampla la STB esti tanar si iti place meseria aia, sa vada de ce nu te angajeaza care e problema poate asa se rezolva.

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

1 se intra cu relatii (e o varianta) - 2 nu erai candidatul ideal. Depinde ce post vrei sa prinzi, salariile sant bune la soferi/vatmani sar de 1000€ incearca sa mergi la biroul central cu CV sa le zici ca vrei sa lucrezi pentru ei

| Brunet_Bogdan_1994 explică (pentru mgtow):

Am fost, la ei la sediu acolo aproape de matache si mi-a spus doamna aceea ca ea nu discuta cu nici un canditat ea este acolo doar sa colecteze cvurile am depus cv-ul cu tot ce trebuie adeverinta de la medic scrisoare de intentie, cazier atestat permis, si a urmat partea cu asteptatul, eu lucrez de 3 ani la DLS, insa intentia mea a fost de la inceput ca dupa ce prind experienta pe transport persoane ca pe marfa aveam sa intru la ratb, acum treaba e ca nu am relatii si am auzit ca se intra cu spaga as fi dispus sa dau ceva banisori doar sa stiu ca intru si fac cariera!

| Brunet_Bogdan_1994 explică (pentru mgtow):

As dori pentru postul de sofer categoria d sau categoria tb

| mgtow a răspuns (pentru Brunet_Bogdan_1994):

Am fost sofer la rat Brasov si nu a fost asa rau - mergeam la cravata in 4 ace, radeam cu oamenii pe bus toata ziua.

| Brunet_Bogdan_1994 explică (pentru mgtow):

La ratb Brasov daca vreau sa intru sunt sigur ca intru problema e ca sunt insurat si am 2 copii si stau in Bucuresti e greu sa mut toata familia la Brasov dar si sa stau singur si sa vin acasa la luna! Cu salariu cum era cum te descurcai cu schimburile?!

| mgtow a răspuns (pentru Brunet_Bogdan_1994):

Acum se castiga 1000€ cu ceva ore suplimentare, salariu de baza e 700€ - imi alegeam zilele libere pe luna cam 8 erau pentru mine restul cand vroia firma, vineri sambata sau duminica luni stateam acasa sa mai rezolv probleme in oras etc. Tura de zi era un chin pentru ca ma sculam pe la 3 dimineata ca sa ajung la 5 si sa sa pornesc radeau soferii de mine cum reusesc sa dorm la 7pm pana la 3am si le spuneam 8h conteaza in timp ce ei dormeau de la 10 noaptea 5-6 ore si erau morti de oboseala, ma lua autobuzul de soferi care colecta oamenii din afara orasului, stateam la marginea Brasovului la periferie mai bine zis. 8-9h tura de zi si 8h schimbu 2 care il terminam la 10 noaptea sau 6-8. Salariul atunci era de 1800 lei cu ce ramaneam dar sindicatul a reusit sa negocieze acum e mult mai bun. Aveam in jur de 12 linii in total cred ca 30 sunt in Brasov cu 2 baze care le avem, 1 in bartolomeu si alta pe harmanului aproape de mall. Am prins femei, spagi de la oameni care nu gaseau bilet pentru ca erau casele inchise sau ore tarzii (le ziceam ca nu trebuie dar imi lasau banii pe bord si nu puteam sa-i las sa cada jos), controlorii de treaba le semnam actele cand verificau calatorii daca au bilet, glumeam si cu ei. Cel mai bun bacsis a fost de 10 lei de la 2 sudamericance. Cand plecam acasa imi cumparam o bere mica si ceva bun de mancat din ciubuc laughing e posibil sa ma intorc inapoi acum avem autobuze moderne unele hibride, in timp mai urca salariul pentru ca orasul e in dezvoltare. Sper sa ai noroc in capitala sa ma ti la curent daca intri da?

| Brunet_Bogdan_1994 explică (pentru mgtow):

Sigur ca te tin la curent ai Facebook?!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu te pune nimeni pe lisa neagra, doar ca nu au pozitii libere pentru angajare, de ceea ti-au spus sa astepti.
Acum nu se mai fac angajari nicaieri, deci sanse sa gasesti ceva de lucru, sunt foarte mici.

| siriusblack98 a răspuns:

Acelasi lucru si la mine.Eu am depus CV cu srisoare de intentie acum 6 luni.Am primit la fel raspuns printr-o scrisoare ca au primit cererea mea si trebuie sa astept.La STB se intra doar pe pile sau spaga.Altfel nu intri.Asa sunt toate joburile de stat.

| Brunet_Bogdan_1994 explică (pentru siriusblack98):

Asa si daca eu nu am pile dau sunt dispus sa dau spaga cum procedez ca nici nu mau bagat in seama?! Iar pe colegul meu lau chemat la angajare cu actele si nu a vurt sa se duca!

| mgtow a răspuns (pentru siriusblack98):

La RATBV inainte se intra cu spaga - era un nesuferit la birouri care iti lua cv si zicea (te sunam noi) dupa 1 an si ceva l-au pus la respect si orice sofer intra e acceptat, recomand sa faceti o sesizare la ITM dar va trebuie dovezi ca accepta spaga si asa se va face lumina la STB, stiu ca bucurestenii sant mai intepati de fel si al-dracului dar nu toti. Pt cel cu intrebarea, incearca sa mergi in parcul de autobuze pe la seful de sectie sau dispecerat, ideal e sa cautati seful de sectie sa discuti cu el poate asa o sa te angajeze, si ei au un cuvant de zis.

| Brunet_Bogdan_1994 explică (pentru mgtow):

Sa merg maine la autobaza titan si sa cer sa stau de vorba cu seful de garaj sau ceva ca sef de sectie cred ca tot ala e, ca dispecerii nu sunt la garaje cred!

| mgtow a răspuns (pentru Brunet_Bogdan_1994):

Incercarea moarte n-are. Daca nu poti pleca in Timisoara 17 posturi tramvai si 20 sau 10 pe troleu. Sau o smecherie care nu sant sigur daca merge. ai 2 variante sa vorbesti cu un sofer si sa-i zici daca poate sa te ajute sa dea o vorba pentru tine apoi il platesti o suma cat crezi tu (sau o sticla de vin sa bea la gratar) - optiunea 2º la AJOFM Bucuresti cauti pe director sau manager cine e la comanda acolo sa-i zici ca e bizar ceea ce se intampla la STB esti tanar si iti place meseria aia, sa vada de ce nu te angajeaza care e problema poate asa se rezolva.

| Brunet_Bogdan_1994 explică (pentru mgtow):

Nu pot pleca de la Bucuresti pentru ca e nevoie de mine mai multa decat bani am doi copii si nevastamea nu poate sa ii duca si sa ii aduca de la scoala mai ales ca cea mica are 1 an si 7 luni, e greu sa iesi la ora 7 zilnic cu un copil de varsta asta ca sal duci pe cel mare la scoala!

| Brunet_Bogdan_1994 explică (pentru mgtow):

O sa incerc prima varianta! Bine gandita dar problema e ca e greu de discutat cu un sofer daca nu il cunosti, am mai incercat sa bat in geam si m-a injurat soferu o fi crezut ca vreau sa il agresez sau ceva cine stie fel de fel de oameni ciudati

| mgtow a răspuns (pentru Brunet_Bogdan_1994):

Ciudat, cum am zis bucurestenii sant nervosi si rai de fel, in BV sant de treaba oamenii, asa am intrebat inainte unii radeau fara sa faca misto si zicea ca nu e de mine acolo aveam 23 atunci altii spuneau sa ma bag si uite asa am ajuns cel mai tanar sofer pe vremea aia in transport de calatori cu bus.

| mgtow a răspuns (pentru siriusblack98):

Sau o smecherie care nu sant sigur daca merge. ai 2 variante sa vorbesti cu un sofer si sa-i zici daca poate sa te ajute sa dea o vorba pentru tine apoi il platesti o suma cat crezi tu (sau o sticla de vin sa bea la gratar) - optiunea 2º la AJOFM Bucuresti cauti pe director sau manager cine e la comanda acolo sa-i zici ca e bizar ceea ce se intampla la STB esti tanar si iti place meseria aia, sa vada de ce nu te angajeaza care e problema poate asa se rezolva.