| BaiatulSecret a întrebat:

Bună ziua. Am și eu o întrebare legata de permisul de conducere. Eram la cumpărături într-o piață, când sa dau puțin inapoi din neatenție am dat-o jos o femeie.
Femeia s-a ridicat, nu a avut abosult nimic (am întrebat-o va simiți bine, aveți ceva?) însă femeia a spus ca nu are nimic și femeia a plecat după câteva ore. Femeia când a ajuns acasa durut-o mana, băiatul dânsei a dus-o la spital, cei de la salvare au întrebat-o ce s-a întâmplat și doamna a explicat ca a fost în piață și a dat cineva cu masina peste ea, a doua zi politia a venit în piața respectiva, a luat camerele de supraveghere și a aflat cine a fost, politia m-a cautat și eu imediat m-am prezentat. Am ajuns la politie, mi-a luat declarație cum s-a întâmplat și mi-a reținut permisul de conducere, am așteptat 3 luni dacă depune femeia plângere.
Femeia nu a despus nicio plangere, nu avut pretenții, după 3 luni in care am aștept obligatoriu ca asa mi-a zis domnul polițist unde am fost audiat.
Am așteptat cele 3 luni, nu s-a luat absolut nicio investiție, am încercat sa iau legătura cu domnul polițist care mi-a spus ca să aștept ca a trimis dosarul în instanta. Am așteptat din nou 3 luni și nu s-a luat-o nicio investiție. Am fost la un avocat, am cerut sa imi dea o cerere ce sa o depun prin fax sa îmi spună ce se intampla cu dosarul meu.
După am fost la sediu la parchet și a ieșit cineva afara, probabil era cel care lua documentele ce aveam de depus la instanta. M-a întreabat ce s-a întâmplat, i-am explicat situația, i-am dat cererea, am depus-o și a spus sa las un număr de telefon ca ma suna doamna procuror în 2 zile.
Am plecat acasa, a trecut din nou o saptamana si nu m-a sunat absolut nimeni.
Ce credeți ca am de făcut? Credeți-ma recunosc am greșit din neatenție. Nu eram în trafic, nu eram pe trecere, femeia nu are absolut nicio pretenție.
Credeți că este normal sa stau atat timp fără permis? Aștept răspunsurile voastre. Ce am de făcut?
Ce se va întâmpla pe viitor?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depune o cerere pentru restituirea permisului de conducere.
Ce se va intampla depinde de faptul daca se continua urmarirea penala si pentru ce infractiune.
In cel mai bun caz se va renunta la urmarirea penala pentru lipsa de interes, in cel mai rau caz vei fi condamnat, probabil cu suspendarea executarii pedepsei, caz in care permisul de conducere iti va fi anulat si vei putea obtine un nou permis dupa trecerea unei perioade de 6 luni de la executarea pedepsei sau a unui an de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare in caz de suspendare a executarii.

| cristi202 a răspuns:

Tu nu, tu nu. ea nu.
Nu crezi că subestimezi?
Ai doborît un om. Și doar șansa a făcut să nu patească nimic.
Cînd soacra mea a pățit la fel, șoferul, intelegind gravitatea situației, imediat a scos 300 de lei, doar ca ea sa nu meargă la politie.
Ce e de făcut? Nu prea ai ce face, ești la mila birocrației românești.

| Violleta2022 a răspuns:

Accident rutier cu victima...asta este nasol, mai ales ca femeia a ajuns la spital si are certificat medico-legal.
Daca nu ti s-a inapoiata permisul inca inseamna ca procesul este inca pe rol.
Da, chiar este nromal sa stai fara permis, ai facut totusi o victima... mai nasol este ca tu nici dupa 3 luni de zile nu constientizezi cat de grav a fost gestul pe care l-ai facut.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

S-a deschis un dosar penal. Acesta este acum la procuror. El are datoria profesională să dea o rezoluție. Pe baza ei, poate fi NUP, încetarea acțiunii penale. Dacă nu, dosarul este înaintat judecătoriu care decide el cât ești de vinovat. Doar apoi se va decide cum ți se restituie sau nu, permisul.

| mihai69 a răspuns:

Chiar dacă femeia (victima) nu a depus plângere, părăsirea locului accidentului cu victime constituie infracțiune.
Trebuia să rămâi pe loc și să anunți la 112.
Acum așteaptă.

| Yuoia a răspuns:

Nu erai in trafic, nu erai pe trecere. Erai in piata? Ce draq cautai cu masina IN piata?
"când sa dau puțin inapoi din ne atenție am am dat-o jos o femeie"
Cand esti la volan neatentia nu mai este o scuza!
Si ai mare noroc ca femeia nu a depus plangere. Mai ales ca "după câteva ore femeia când a ajuns acs durut-o mana". Mai sunt si femei din astea blege si fricoase. Iar inconstienti ca tine scapa. Iar acum, ai pretentia la permis. Asteapta si reflecta la faptele tale.

| IceRope a răspuns:

Asta știe doar judecătorul.
Și... da, este normal să stai fără permis. N-ar fi rău să stai pe tușă vreo 5 ani. Auzi la el, că nu era în trafic. Bă, tu chiar ești inconștient. Ar trebui să ți se anuleze dreptul de a conduce vreodată, fie chiar și o bicicletă.

| raMLesS a răspuns (pentru IceRope):

De ce esti asa suparat pe viata?