| Andrei200202 a întrebat:

Salut TPU.
A mai trecut cineva prin chestia asta:
Deci eu eram in clasa a 11-a, eram prin august si am primit alocatia prin mandat postal pentru niste restanțe si de atunci nu am mai primit nimic, eu am depus cerere cum se face pentru a beneficia in continuare de alocația de stat fiind înscris la liceu si am trimis-o dar nu am primit nimic. Am asteptat câteva luni, pana in decembrie chiar si tot nimic, din decembrie 2020 am fost privat de libertate pana in 15 octombrie 2021, deci ar fi trebuit să primesc alocația din iunie 2020 până în 2021 ianuarie. Deci 8 luni. Nu am primit nimic, m-am eliberat din măsură privarii de libertate acum o luna si m-am dus sa ma interesez ce s-a intamplat cu alocația mea si cand am ajuns acolo mi s-a spus că nu, ca am primit alocatia si i-am zis ca nu am primit nimic iar dupa ce s-a uitat mai bine mi-a zis ca am primit alocatia prin posta însă nu am ridicat-o. E posibil sa pot sa o mai recuperez acum dupa un an si ceva? Mi-au spus că am primit alocație pana in iulie 2021, deci anul asta. Precizez ca cat am fost privat de libertate semestrul al doilea al clasei a 12 a l-am finalizat la frecvență redusă sau seral, deci nu prea cred ca e posibil sa iau alocație si acolo dar daca asa a zis..Deci ar trebuie astfel sa iau alocație si pe timpul privarii de libertate plus restanțe, adică undeva la 14 luni.
Credeti ca voi mai primi ceva? Am depus cerere de vineri dar nici acum nu am primit un raspuns.

2 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

La mine poșta aduce acasă alocația lui frate-miu. Sigur nu a luat-o cineva în locul tau? Și el a primit-o pe mai multe luni la un moment dat. Nu știu ce să zic... sad

Nevermore și-a șters contul, dar e curios ce-i cu tine big grin poate-mi scrii când ai timp sa ne zici ce mai faci, cum a fost, daca ești bine. Pwp

| Andrei200202 explică (pentru supadeceapa):

Sunt bine, nu a putut s o ia nimeni deoarece buletinul a fost la mine in tot acel timp si fara acesta nu elibereaza nimeni alocatia.
Eu sunt bine, ma bucut de libertate si muncesc.