| sefultau a întrebat:

As vrea sa devin programator IT.
Nu am studiat niciodata domeniul acesta insa ma atrage foarte mult si am fost mereu interesat. Am 32 de ani.
Urmeaza sa ma inscriu la o facultate de profil insa as dori niste indrumari de la cei in domeniu daca se poate. Gen windows sau mac, cu ce incep sa formez bazele, si ce profil ar fi cel mai ok la o facultate daca vreau sa evoluez in aceasta meserie?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| InvatamProgramare a răspuns:

Salut,
1. Din punctul meu de vedere cel mai bine un limbaj de programare se invata fiind indrumat de o persoana cu experienta ( la un curs sau intr-un program de mentorat), dar bineinteles ca asta vine cu niste costuri care nu sunt de neglijat. In acest context inveti cel mai repede. http://invatamprogramare.ro/......ogramator/
2. O alternativa sunt cursurile de pe Udemy care pentru 10-50 $ gasesti niste cursuri in care se explica bine. Dezavantajul fata de primul tip de cursuri este ca nu prea are cine sa te scoata din 'mocirla' atunci cand te 'impiedici' prin cod. Aici, avand in vedere ca nu mai ai indrumare dedicata ritmul de invatare scade.
3. Daca vrei sa fie 100% free sunt si pe udemy dar si pe Youtube cateva tutoriale de unde poti incepe. Iar aici tine exclusiv de skill-urile tale de a invata. Daca esti interesat iti pot da cateva tutoriale in functie de ce limbaj te intereseaza.

Spor la invatat!

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nici windows nici mac... linux

Facultate de informatica e in principiu nu prea are profile.

Bazele le pui cu matematica in primul rand care iti formeaza gandirea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă dorești doar programare, nu ai nevoie de toate restricțiile, condiționările orarul și studiile pe care le implică o facultate. Sunt în orașele mari firme de IT care oferă cursuri de programare. Caută. Cursuri online, doar să îți impui dta disciplina de a le parcurge așa cum trebuie.

| Ineys a răspuns:

Informatica / Matematica-informatica. Depinde de ce profile are facultatea disponibila.

Windows/mac/linux e irelevant pentru un programator, deoarece el lucreaza acolo in cutiuta lui izolat si singur. Nu ai dreapta cu sistemul de operare, nu te intereseaza particularitati. Exista cursuri de SO ( sisteme de operare ) daca te intereseaza care te invata cum functioneaza un SO, ce face cu memoria, ce e memoria virtuala, ce sunt firele de executie, cum sa optimizezi programul tau pentru un anumit sistem de operare. Inveti despre kernel, despre cum administreaza un SO resursele hardware precum HDD, memorie, procesor, I/O etc, multitasking si multe altele.

Nu am vazut facultati de informatica cu materia asta, deci nu stiu daca unui simplu programator ii trebuie toate astea. La inginerie calculatoare faci toate astea si mergi chiar mai jos, limbaj de asamblare si arhitectura calculatoarelor unde inveti mai multe despre ce se afla "sub capota".

Cum ti-au sugerat si ceilalti, daca vrei o diploma inscriete la o facultate ( de obicei e mai respectata o diploma de la facultate decat una de la un curs privat ). Dar programarea se invata singur acasa, facultatea doar te indruma.

| Digikey a răspuns:

Incearca cu o carte de informatica pentru clasa a9-a pentru inceput.O sa ramani surprins.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa facultatea, timp si bani pierduti, invata pe cont propriu, in timpul in care mergi la facultate, minim 3 ani, poti sa inveti de 10 ori cat ai fi invatat acolo, iar timpul il gestionezi cum vrei tu, internetul e imens, evident trebuie sa platesti pentru informatie, la fel cum ai plati la facultate, insa sunt multe surse gratuite de informare, si pe Youtube sunt cursuri gratuite.

dupa ce ai suficiente abilitati poti sa mergi la interviuri, nimeni nu e interesat de hartiile tale, in schimb la un interviu se vad capacitatile tale.

poti sa incepi cu informatii de pe
https://www.udemy.com/
https://www.skillshare.com

udemy pare mai voluminos in informatiile pe care le cauti tu.

| Osneros a răspuns:

Nu recomand cursuri private. În mare parte te învață să fii "code monkey". Dacă asta îți dorești, mergi liniștit la firme și întreabă dacă au cursuri, dar nu întreba în viitor de ce trebuie să faci cate un curs la fiecare firmă nouă.
Facultatea ar trebui să te învețe să gândești și să te învețe cum funcționează programele tale și chiar și low-level, ce ți-a zis colegul mai sus despre OS (SO).
În principal, învață să gândești și să rezolvi probleme, cu asta se ocupă programarea. Ai grijă ce practici înveți (am înțeles că multe facultăți te învață încă practici proaste), căci tu având o vârstă destul de înaintată pentru un junior în domeniu, presupun c-o să-ți fie greu să te dezveți de ele; dacă nu înțelegi ce-i cu practicile de programare întreabă-l pe Google (e un skill foarte important să-l întrebi pe Google).
Poți face cursuri online dacă-ți surâde ideea, recomand edX, Coursera și Udemy (dacă dorești să plătești).

By the way, nu te aștepta să devii programator de succes după un an de facultate; durează mai mult.

| BilaRomânească a răspuns:

Poți să dai un an la o facultate de informatică ca să vezi cum este. Dacă nu-ți place sau nu te descurci asta e, renunți și te resemnezi.