| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa urmez o cariera in medicina, dar am cateva nelamuriri. Sunt in clasa a 11-a si vreau sa ma pregatesc din timp. Am inteles ca U.M.F. Iasi este singura universitate la care se da admitere numai din biologie, fara chimie sau fizica, ca in cazul universitatilor din Bucuresti, Cluj, etc.
Exista vreo posibilitate sa se introduca chimia sau fizica si la U.M.F. Iasi? Pentru ca nu prea ma descurc la ele.

Răspuns Câştigător
| Anca95 a răspuns:

Buna! In 2014 s-a dat admitere la biologie SAU chimie.In luna decembrie se intalneste senatul UMF-ului sa hotarasca admiterea pe 2015. Ia si invata biologie ca nu cred ca se baga si chimielaughing. poveste asta e de cand am inceput eu liceul.Ia-ti cartile: Hutanu editura edp, arinis si corintul.Mult succes!

3 răspunsuri:
| Marrythenight a răspuns:

La Iasi ai de ales intre chimie si biologie.Nu se va introduce fizica prea curand. Si la Targul Mures este la alegere.

| IustinNev a răspuns (pentru Marrythenight):

Ok. Dar se stie cand se va introduce chimia?

| Marrythenight a răspuns (pentru IustinNev):

Chimia este introdusa deja. La Bucuresti si Cluj se da admitere din chimie si biologie de ani buni.