| fasfasfasafas a întrebat:

Salut, astazi am aflat ca am luat bacul cu nota de 8, 61. Din pacate nu pot sa ma bucur deoarece intervine intrebarea: "ce fac mai departe?" Vreau sa dau la o facultate unde nu este nevoie sa dau examen, ce imi recomandati avand in vedere ca am terminat liceul pe profilul de stiinte sociale? Nu veniti cu eternul "fa ce iti place, la ce crezi ca te descurci mai bine, etc". Nu, nu stiu ce imi place, nu stiu la ce ma descurc, nu stiu nimic. Singurul lucru pe care il fac e sa ies afara si sa ma joc pe calculator, sa ma uit la filme, etc. Am cautat pe net si nu inteleg absolut nimic. sunt 1000 de facultati si nu am nici o idee la care sa merg. Cred ca as vrea sa ma fac manager intr-un hipermarket sau ceva asemanator, stiu ca genul asta de post nu se ofera din prima si este de munca. Ce facultate trebuie sa fac pentru asta sau ce facultate mi ati recomanda?

2 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Cand ai facuta proasta alegere de a merge la stiinte sociale, nu te-ai gandit ca ma ideparte, la facultate, nu prea vei avea de unde alege? Cand ai ales profilul la liceu, ti-ai ales si facultatea.
Poti face multe facultati care nu cer sa stii mai nimic, iar cel putin in Romania vei ramane cu facultatea facuta si niciun loc de munca, pentru ca trebuie sa faci o facultate ca lumea pentru a-ti si putea gasi un loc de munca.
Fa management sau marketing. Acolo merg foarte multi, chiar is cei slabi la invatatura si cum sunt multe magazine, banuiesc ca isi vor gasi si ceva de lucru.
La limbi straine nu prea are rost sa mergi pentru ca pur si simplu nu iti gasesti loc de munca. Doar daca stii foarte bine 2 limbi straine. Daca crezi ca ai putea sa fi i nstare sa stii bine de tot 2 limbi straine, poti merge si la o asemenea facultate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand fa-ti rost de o viata, apoi probabil ca iti vei da seama ce iti place.