| lau23 a întrebat:

Salut cand trebuie sa merg cu dosarul si unde ca sa ma inscriu la liceu. Si daca am intrat la filologie din cauza unor "destepti":@ daca ma mut la mate-info semestrul 2 o sa pierd mare lucru la informatica semestrul 1?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În perioada 17 iulie-25 iulie 2014 trebuie să mergi ( însoţit/ă de un părinte/tutore legal ) să-ţi depui dosarul la liceul unde ai fost repartizat/ă!

Vezi "Calendarul admiterii 2014" la linkul :
http://www.isjtl.edu.ro/......202014.pdf

"Înscrierea la licee a candidaţilor declaraţi admişi în urma repartizării computerizate se efectuează pe baza următoarelor acte:
a) cererea de înscriere;
b) cartea de identitate (dacă este cazul) şi certificatul de naştere, în copie legalizată;
c) adeverinţă cu notele şi media generală obţinute la Evaluarea Naţională clasa a VIII-a
d) foaia matricolă pentru clasele V – VIII (cu calculul mediei generale);
e) fişa medicală." - SURSA = "Broşura Admiterii 2014" ( pag. 34/36 ) de la linkul :
http://ismb.edu.ro/......014_15.pdf

a) Cererea de înscriere o primeşti de la liceul unde te vei înscrie.

b) Cartea de identitate ( dacă ai ) + Certificatul de Naştere în copie legalizată = le duci la un NOTAR public pentru legalizare.

c) Adeverinţă cu notele şi media generală obţinute la Evaluarea Naţională clasa a VIII-a = o primeşti în dosarul de la şcoala absolvită.

d) Foaia matricolă pentru clasele V – VIII (cu calculul mediei generale) = o primeşti în dosarul de la şcoala absolvită.

e) Fişa medicală = o primeşti în dosarul de la şcoala absolvită.
Dacă NU ai primit-o, atunci trebuie să mergi la Dispensarul Şcolar sau la medicul de familie pentru o copie după fişa medicală!

Toate cele bune.

9 răspunsuri:
| Heliodor a răspuns:

Nu, TIC ai sa-l faci si la filo
La informatica, in clasa a 9 este doar teorie, cu pixul pe hartie. Si doar cativa algoritmi, deci stai linistit. Eventual trage de maneca sa-ti arate cineva din timpul semestrului sa nu ai grija la diferente happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu ca te poti muta de la filo la mate, numai ca nu stiu daca poti din sem. al 2-lea. Si da o sa pierzi mult pentru ca ei au 4 ore de mate, la filo doar 2. Poti sa-i prinzi din urma daca faci meditatii. Cand afiseaza rezultatele?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am gresit nu am vazut ca te refereai la info.

| lau23 explică (pentru anonim_4396):

Nu ma intereseaza matematica mai mult informatica...

| paul9923 a răspuns:

Dosarul trebuie sa-l duci la liceul la care ai intrat, poate in urmatoarea zi.asa o sa fac si eu.Bafta cu mutarea.

| Sophie06 a răspuns:

Daca iti doresti poti incerca atunci cand iti duci dosarul sa te transferi la mate-info. Intr-o clasa obisnuita sunt 28 de locuri dar la inceputul anului scolar ajung sa fie cate 30-34 de elevi intr-o clasa. Multi se transfera din alte licee inainte de inceperea anului scolar.

| lau23 explică (pentru Sophie06):

Cum mai exact adica ce sa fac unde sa ma duc sa pun problema?
la inceput acuma?

| Sophie06 a răspuns (pentru lau23):

Ar trebui sa te interesezi atunci cand iti duci dosarul daca se poate face un transfer.Cativa colegi de ai mei s-au transferat de la alte licee pentru ca nu au avut medii destul de mari. Se pot suplimenta locurile. Poate ai noroc si te poti transfera la profilul dorit daca ai intrat deja la acel liceu.Merita sa te interesezi. Bafta!

| lau23 explică (pentru Sophie06):

Pai da pot dar dupa 1 semestru