| numesiprenume0 a întrebat:

Care este varsta la care ar trebui sa ai un loc de munca, primul loc de munca stabil? Stiu, multi se angajaza de la 18 ani, poate chiar mai devreme sau mai tarziu. Dar ce parere aveti de o persoana care se angajeaza prima data la 30 de ani, de exemplu?
As dori sa stiu asadar, care ar fi varsta medie, pentru primul loc de munca? Ofer funda!

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Unchimeu a inceput la 14 ani viata de muncitor apoi armata samd. 18 e varsta ideala. 30 e pentru aia care au avut probleme (cu dezvoltarea personala)

Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de ce stii sa faci.
Daca este suficient de inventiv si descurcaret, atunci poti sa nici nu te angajezi, sa ramai independent, sa fii propriul tau "sef" si "angajator".

| Alyra a răspuns:

Ideal, cât mai devreme posibil.
Ce părere am despre o persoană de 30 de ani care abia acum s-a angajat? Depinde de motivul pe care l-a avut. Neștiind detaliile aș presupune că persoana aia a avut ceva probleme (de sănătate/mentale sau altele) și cel mai probabil nu are o viață foarte fericită.
Ok, poate fi și casnic/ă care a avut grijă de copii. thinking Caz în care ar fi ok, cred.

| Liviu a răspuns:

Stabil? aici e problema in intrebarea ta, nu exista nimic stabil daca nu esti inginer, medic, sau ceva ce nu poate face altul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

18 sau 22-24 depinde ce studii faci. Pana la 30 ani cu ce spanac te intretii?

| sierra1 a răspuns:

"Care este varsta la care..." după școli și școli, să tot fie vreo 24-26 ani

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Care ar fi varsta medie, pentru primul loc de munca?
Nu există așa ceva. Termini o școală, te angajezi. Nu găsești loc de muncă, cauți. Nu te-ai angajat până la 30 de ani, înseamnă că ai avut din ce trăi.

| RxTx a răspuns:

Cu cât mai devreme cu atât mai bine! Pt ca daca te angajezi supa facultate toti or sa te ia de sclav
Tu trebuie sa muncesdi de la 16 ani sa caci ceva
Sa te cunosti fu furnizori
Sa te cunosti cu importatori
Sa cunosti tehnologii
Sa cumperi sa vinzi sa repari sa faci service gara tii
Apoi vei deveni un om liber

Ai bani poti sa muncesti in paralel cu liceul pama la ora 3 noaptea
Poti sa repari 5 televizoare / zi

Sau poti sa colaboezi cu pictori sa intri pe sub pielea lor
Sa te imprietenesri cu adtisti si sa faci ai tu arta
Sa muncesti ucenic penteu ei apoi sa tot inveti si sa le iei locul

Cei ce sunt cocolositi si ajutati de parinti pana la vaste la care altii au si copii de dat la scoala
Care le erau lor colegi

Nu te lasa transformat intr-un handicapat
Pentru ca asa esti vazut de catre noi angajatorii ca si cand ai fi un handicapat care vine sa cerseasca un loc de. unca dar el rocmai a devenit inginer
Dar nu stie sa schimbe nici macar spitele de la o roata de bicicleta

Una este sa vii la.mi e sa imi spui mucesc de la 14 ani reparam calculatoare

La 16 ani am mers voluntar gratuit 4 ore in fiecare zi la un centeu de reparatii televizoare

In clasa a 8 a a m dat intentionat la scoala profrsionala pentru ca ma descoperisera cei de Samsung IBM service garantii ai munceam la ei reparam pana la ora 2 noatea apoi am dat diferenta si am ffacut si liceu de electronica la zi
Si in paralel cu liceul am muncit
Servisam case de marcat si imprimate fiscale
Am ca si pirtofoliu de lucrari
Securitatea bancii sucursala
Eu oersonal cu mana mea am montat 200 camere cctv ccd la fabrica de armament
Eu am facut securitatea ambasadei si ambasadei si consulatului

Si acum am terminat licrul am 22de ani si 2 fabrici de armament care garanteaza pentru mine ca fac munca de calitate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ideal este sa te angajezi dupa ce termini facultatea, si job-ul sa fie in domeniul pentru care ai studiat. Daca incepi facultatea la 18-19 ani, cum e normal, si facultatea dureaza 3-6 ani, atunci varsta ideala pentru primul job este intre 21-25 de ani. Dar daca facultatea nu e una super grea, te poti angaja si inainte s-o termini. Niste banuti in plus nu strica. happy

Daca persoana respectiva s-a angajat la 30 de ani pentru prima data, pentru ca a facut 5-6 ani de facultate, master si doctorat, atunci nu am nimic rau de spus.
Daca nu a muncit pana la 30 de ani pentru ca i-a fost lene si a preferat sa stea pe banii parintilor si sa frece menta, atunci si-a cam ratat viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu văd nimic controversat să te angajezi la 30 de ani sau chiar mai incolo. Tocmai, poate fi un beneficiu vârsta mai înaintată pentru că intri cu o anumită experiență de viața la acel job, nu neapărat cu experiență în domeniul în care alegi să lucrezi, ci ești mult mai matur și copt la minte la vârsta aceea.
Știu că unii oameni ar putea să judece și să creadă despre o persoană care se angajează mai târziu că e leneșă sau că are ceva probleme, dar astfel de persoane NU trebuiesc luate în seamă.
Fiecare om trebuie să-și știe valoarea și să se cunoască bine ca să nu plece urechea la zic niște neavizați despre el.

| EntertainYou a răspuns:

Varsta medie e cand termini facultatea. Pentru cei care nu isi permit facultatea pot incepe mai devreme.
Sa muncesti e in beneficiul tau, nu o sa-ti convina sa ceri bani mereu la parinti...si mai ales ca sunt sume limitate.
Deci nu e treaba ca muncesti ca sa aiba lumea o parere despre cand te-ai apucat de munca, ci depinde de ce necesitati ai tu.
Cine se angajeaza prima data la 30 de ani... sper sa fie macar doctor inginer...si se duce la departamentul de cercetare pentru vreo mega corporatie. big grin
Altfel nu stiu, cei care evita un job din lene si din lipsa de griji...nu stiu cat de multumiti sunt in general ca oameni.

| Peachdelight a răspuns:

Cu cât mai repede cu atât mai bine. Nu am o părere buna de aia care stau pe bara pana la 30 de ani. Asta spune multe despre ei. Bine depinde de context, sunt situatii când nu permite starea de sănătate sau mai știu eu dar alea sunt rare oricum. Părerea mea e ca vârsta medie in România e imediat undeva pe la 19, 20 de ani.