| anonim_4396 a întrebat:

De multe ori sunt judecata pentru ca spun ca nu mi-as dori copii...sau ca poate o sa fac copii doar dupa facultate si dupa ce imi gasesc un loc de munca stabil, probabil dupa 30 de ani.
Voi ce parere aveti?
Voi va doriti copii?

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu-ți dorești, nu fă.

| Drimmero a răspuns:

E o gandire foarte sanatoasa, decat sa ai 2 plozi la 18 ani si deja maritata, mai bine faci plozi dupa 30 de ani cand ai o cariera si poti oferi o viata decenta unui copil.

Imi doresc, dar nu acum, mai astept, ma mai distrez o perioada de putini ani apoi trec si la respnsabilitati de genul.

| SilentRain a răspuns:

Părea mea e ca nu ar trebuie sa iti pese de părea lumii, ca faci un copil acum sau la 30, 40, 50 de ani, e fix problema ta nu exista o data limita, si nici sa ai un copil de tânăra nu e greșit

| Dalmore a răspuns:

Nu-mi pasă ce păreri au alții că nu trăiesc pentru ei.

| ancaval a răspuns:

Cât suntem tinere zicem că NU vrem copii. Și e normal așa.
Dar femeia este lăsată pe pământ cu scopul de a fi mamă, de a naște. O să simți tu, într-o zi, cum îți cere sufletul să faci copil, o să simți că lipsește ceva, că nu ești împlinită. Și când îl naști....parcă nimic nu mai contează în lumea asta. Toate la timpul lor. Nu e nimic de judecat aici.
O să faci copil și tu, dar mai târziu, și când trebuie. Nu te lua după gura lumii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De cine ești judecată mai exact? Ești o femeie normala, normala in sens că așa gândesc și fac majoritatea femeilor. Cam aia e vârsta mijlocie in care fiecare se gândesc să aibă copii pentru că frumusețea incepe sa scadă, acum nu are rost sa faci copii pentru că ești frumoasă și tânără.
Părerea mea este că e bine, dar sa iei in considerare, că până la vârsta aia ar trebui sa ai deja o relație de ceva timp, degeaba te trezești tu la 30 de ani sa-ti cauți un bărbat pentru a face o familie, pentru că mai durează ceva până găsești 'persoana potrivita'. Daca te trezești prea târziu, o sa cam ramai singura pentru că majoritatea tipilor o sa fie luați.

Daca îmi doresc copii? Da, îmi doresc pe la vârsta de 35-50 de ani, dar nu as incerca sa am copii cu o femeie de 30 de ani, nici daca as avea 30 de ani, nici daca as avea 35 de ani. Ci cu una ceva mai tânăra ca mine cu 10 ani cel puțin. Bun asta o sa fac eu, dar stai liniștită că sunt alții care o sa te i-eie.

| ancaval a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai impresia că, dacă o să ai 50 de ani, una de 35 de ani îți face ție prunci? Dacă ai bani, da! Dacă nu ai bani, pa!
Păi ce fată tânără și-ar pierde timpul cu tine? Cu un bătrân, ca tine? La 50 de ani ai bai cu tensiunea, și tu vrei una tânără?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De relatie nici nu se pune problema...o sa am mai devreme, doar ca la copii ma mai gandesc. Nu stiu daca voi putea sa imi asum vreodata o responsabilitate asa mare. De exemplu..ma uit la varul meu (29 de ani) care are copil de 6 luni, pur si simplu e ca o fantoma. E nedormit de atatea luni, de abia reuseste sa doarma 3-4 ore pe zi ca urlă copilul mereu. Se duce la serviciu dimineata dupa ce a dormit maxim 4 ore, minunat ce sa zic. Eu nu stiu cum rezista cei care au 3 copii.

| anonim_4396 explică (pentru ancaval):

Pai da o sa fie disperata să-mi facă prunci, nu trebuie sa fiu putred de bogat sa se uite la mine. Trebuie doar sa pot întreține o familie, atat. Nu e vina mea că femeile se uită la bărbații mai mari că ele.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai e o prostie, nu poți alege și carieră și copii în același timp, sa le faci și perfect pe ambele. Ori una ori alta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Stiu asta. Din cauza asta as pune cariera pe primul loc...deoarece..pentru a intretine o familie si pentru a creste un copil asa cum trebuie ai nevoie de bani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mai spune nimănui, e treaba ta. Eu nu-mi doresc copii acum și numai panaramele fără bac, care lucrează în lidl mă critică pentru asta

| Zorn a răspuns:

Daca nu vrei sa faci copii e strict problema ta si nimeni nu ar trebui sa isi bage nasul in viata ta. La o adica, nu lumea va trebui sa iti creasca copiii, sa ti-i nasca, sa mearga cu ei la doctor etc, ci tu. Un copil reprezinta o responsabilitate imensa, iar daca tu consideri ca lucrul asta nu e pentru tine ai tot respectul meu ca judeci lucrurile inainte de a lua o decizie.