| papuciirupti a întrebat:

Cat dureaza o scoala de ofiteri (pompier, jandarm)? Si cam cat castiga fiecare? Costurile sunt mari pe perioada cursurilor sau te poti intretine si singur?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. La pompieri este de 4 ani. De angajat nu trebuie sa te angajezi. La sfarsitul scolarizarii te repartizeaza pe un post. Cat despre venituri sunt peste 2000 lei pe luna. Pe langa asta se mai plateste si chiria, norma de hrana si echipament. Daca asta iti pare putin, intreaba-te cat castiga un civil.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Scoala de ofiteri dureaza 3 ani si nu exista costuri, totul este gratuit (cazare, masa, haine militare) si primesti si ceva bani de buzunar.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu exista scoala de ofiteri. Exista doar Academie in cadrul careia exista facultatea de politie 3 ani, jandarmi si arhvistica la fel si cea de pompieri de 4 ani. Nu te costa decat taxa de inscriere la examen care poate fi in jur de 400 lei. Daca reusesti stai in camin si esti hranit si echipat de ei gratuit. Mai mult, primesti si o solda lunara. Cat castiga fiecare, n-ai sa afli. Ce spun ei sunt aiureli. Oricum, este un venit mare plus ciubucurile.

| papuciirupti explică (pentru Salontanul):

Sa inteleg ca la pompieri sunt 4 ani?
care ar fi mai castigata si care mai sigura(sa ai sanse sa te angajezi mai repede?)
sa fim seriosi cu venitul mare, traim in Romanai, si cu ciubucurile, ia doar cine se riscawinking

| papuciirupti explică (pentru Salontanul):

Cam nasol cu repartizarea asta, sa presupunem ca deja sunt pe un post si as vrea sa optez pentru altul care e mai aproape de casa, pot?
cat ma feresc de astia 4 ani si tot peste ei dau laughing)
imi cer scuze ca te descos atat, sad dar nu stiu informatii si incerc sa aflu ca sa ma pot orienta din timp...

| Salontanul a răspuns (pentru papuciirupti):

Se poate dar poate dura si 3-4 ani de rapoarte. Daca, insa, stii ca este postul liber se rezolva mai usor. Nu-i problema ca te informezi dar prea mult nu te pot ajuta. Eu am lucrat in sistemul militar nu in sistemul MAI.

| papuciirupti explică (pentru Salontanul):

Ma rog, oricum nu prea mai vreau sa stau pe langa casa o perioada de timp, ma integrez usor deci nu este un obstacol...
eu sunt in zona judetului Prahova, pe net am vazut ca sunt scoli in Campina si in Sibiu dar cum ii spune mai exact profilului?

| Salontanul a răspuns (pentru papuciirupti):

Academia de politie este doar in Bucuresti. Ce ai vazut la Campina este scoala de politie de subofiteri. Mai este una la Cluj si cea a politiei de frontiera de la Oradea. Tu ai intrebat de ofiteri. La Sibiu este Academia Trupelor Terestre de la M.Ap.N.

| papuciirupti explică (pentru Salontanul):

Citeam undeva ca poti intra ofiter la pompieri si de la Academia Trupelor Terestre, ma rog, am citit multe astazi dar nu ma insel.
la Bucuresti anul trecut erau 17 pe un singur loc

| Salontanul a răspuns (pentru papuciirupti):

Nu. Nu poti. Pompierii sunt la M.A.I. (Ministerul Administratiei si Internelor). Academia Trupelor de Terestre este cu razboiul cum ti-am spus si mai sus.

| papuciirupti explică (pentru Salontanul):

Am inteles, iti multumesc mult si daca mai am intrebari o sa revin aici.
la cea de la Bucuresti, cate locuri are? (pompieri)

| Salontanul a răspuns (pentru papuciirupti):

N-am de unde sa stiu. Ce au fost anul asta, au fost si gata. La anul pot fi altele sau la fel. https://www.realitatea.net/rezultate-academia-de-politie-2016_1966791.html

| Salontanul a răspuns (pentru papuciirupti):

Da. La pompieri este de 4 ani. De angajat nu trebuie sa te angajezi. La sfarsitul scolarizarii te repartizeaza pe un post. Cat despre venituri sunt peste 2000 lei pe luna. Pe langa asta se mai plateste si chiria, norma de hrana si echipament. Daca asta iti pare putin, intreaba-te cat castiga un civil.