| daidaidaida a întrebat:

Salut. Ce inseamna un servant pompier (soldat profesionist)
Ce face acesta mai exact, banuiesc ca nu e ca un pompier normal, pentru ca se intra doar pe baza a probelor fizice., nu ti trebuie nici macar bac.
Ce face si cam ce salariu au acesti servanti?
M ar interesa sa aplic

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Servanti sunt cei care servesc, dau materialele sub mana titularului.
In cazul pompierilor, ei intind si monteaz furtunile, duc echipamentele necesare la fata locului, etc.
Salarul este in functie de locul angajarii si de negociere.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Servantul este o persoana din componenta echipajului de pompieri si este, de cele mai multe ori, cel care intinde furtunul, tine tulumba, etc. Uite aici fisa postului: https://bit.ly/3xxM0CW
Nu au slariu ci solde si trec undeva peste 3000 lei. Depinde de loc, de functie si alte criterii militare.

| dinaprilie a răspuns:

Https://www.google.com/......ps?/search

sau cum spunea kurt cobain - serve the servants

| Mirel4412 a răspuns:

Nu cred ca servantul are ca sinonim profesionist, ci doar are o pregatire specifica. Probabil cei care au 16 ani si vor sa fie voluntari la pompieri sau smurd sunt servanti.

| Salontanul a răspuns (pentru Mirel4412):

Nu! Pompierii nu angajeaza sub 18 ani. Servantul este o persoana expusa riscurilor si trebuie sa aiba 18 ani.