| KindKid17 a întrebat:

Cei care lucreaza in strainatate sa raspunda. Cum a fost la inceput sa lucrati acolo? Cum v-ati gasit serviciu? Si ce studii aveati? Eu nu am nimic. Am 18, dar bacul nu il iau, si vreau sa ma pregatesc. Stiu ca nu va fi usor.

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Eu am mers in 3 tari straine, Austria, Spania si ultima in care am decis sa raman GB (sau UK cum zic multi). Am dat un telefon la firma englezeasca inainte sa merg si am stabilit un interviu de angajare, am venit cu masina 3000 de km pana la firma si mi-au gasit chirie am schimbat permisul si acum sant sofer la ei. Ma descurc bine cu engleza. Tu incearca prin EURES dar e preferabil sa eviti contactul cu romanii pentru ca sant tepari si isi bat joc de oameni. In trecut am venit in GB printr-o agentie englezeasca care avea 3 romani in ea si treburile nu au mers bine, acum am venit direct la englez (si asa sefu e irlandez si are parteneri americani) dar am un contract pe firma nedeterminat si nu m-au tepuit deloc. ITM are o lista cu agentii de recrutare in strainatate poate sant serioase.

| darrio2007 a răspuns:

Eu am fost chemat in Anglia de un fost coleg de munca cu care lucrasem mai demult. Am lucrat o perioada la negru dar acum am acte si lucrez la o companie engleza in constructii. Pe 20 plec inapoi. Am calificare de finisor constructii+liceul cu bac. Primeaza calitatea la ei.

| KindKid17 explică (pentru darrio2007):

Mi-ai putea spune cam cati bani iti raman? Dupa ce dai la chirie, intretinere, consumabile?

| darrio2007 a răspuns (pentru KindKid17):

Pe privat.

| KindKid17 explică (pentru darrio2007):

Ti-am trimis si eu mesaj happy

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca studiile conteaza, fara ele nu ajungeam sa profesez onorabil, intr-o tara straina.
Experinta in domeniu, este iarsi un avantaj foarte mare.
Ma rog, la 2 ani dupa aceea am primit si cetatenia si a fost mult mai usor sa-mi gasesc urmatorele joburi, desii, primul job mi l-am luat la cateva luni cand am ajuns aici, direct pe profesie, avand drept legal de munca.

Da-ti BAC-ul si daca ai sanse sa faci o facultate utila peste tot in lumne (precum IT, contablitate, medicina, inginerie) fa-o in tara si apoi iesi sa-ti cauti de munca.
Pentru ca, fara BAC si fara facultate, potii muncii ca necalificat.

| Frank51 a răspuns:

Prin prieteni, cunostinte. Studiile nu prea conteaza daca cineva te duce, important este cum esti tu ca om. Evident o sa lucrezi unde va fi mai greu si pe bani putini(1300eur), si cu timpul o sa iti fie tot mai usor. Dupa ce inveti limba iti maresti posibilitatile, te poti angaja in multe alte locuri si te poti dezvolta foarte mult.

Mie imi place ca oamenii de acolo sunt fericiti, pe strada, in magazine, in parcuri, oamenii radiaza, si iti dau o stare foarte misto. Aici oriunde mergi vezi oameni care se uita urat la tine, si nu exista secunda in care sa nu auzi o injuratura.

| Donsavas a răspuns:

Apelează la o agenție serioasă de recrutare si mergi cu o specializare postliceala sau cu o calificare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am plecat prin agentie acum vrei 8-9 ani, direct prin contract. Fara prieteni fara nimic.
Si am platit 500£ de persoana, si eu si nevasta-mea. 1000 plus transport, plus haine, plus multe happy
A trebuit sa ma imprumut
Am avut cazare inclusa, mancare inclusa.
Altfel ma duceam dracu.
Important e sa pleci cu contract, nu prin "prieteni".
Sau poate ai ceva rude, dar nu te va ajuta nimeni, per ansamblu.
Pentru ca poti avea o ruda, sa te cheme, si sa-ti zica ca nu are nimic pentru tine, dar ca iti da cazare 1 luna, si tu sa freci ***, si sa nu iti cauti, sau sa iti cauti asa, doar sa nu bata la ochi, si sa stai pe banii lor acolo. Doar sa fii tu prea exemplu si prea muncitor acasa, sa aiba cineva incredere in tine, vreo matusa, unchi, sora. Dar nu isi mai bate nimeni obrazu pentru nimeni, in ziua de azi, pentru ca oamenii sunt cum sunt.
Am patit si am vrut sa angajez un roman la mine aici, si dupa ce l-am dat pe un spaniol afara, ala n-a mai vrut sa vina. Am gasit alt roman, si m-am rugat de patron sa il aduca, sa am si eu cu cine mai vorbi in romaneste. A venit un cioban, care nu muncea, se caca si nu spala wc-ul, si freca manganu. M-am facut de ras maxim pentru un taran. Apoi am adus un polonez care si ala a muncit 2 luni si intr-o zi si-a facut valiza, si a plecat si ne-a lasat cu curu in balta laughing))))
Cel mai simplu printr-o agentie, si sa pleci cu contract de cel putin un an happy succes

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu merita sa aduci pe nimeni pentru ca te faci de ras sau isi bat joc de tine, eu fac vlog pe Youtube legat de viata de sofer pe tir in uk si mai sare unu cum sa ajunga la firma mea etc. Eu le zic sa stie engleza sa aiba o adresa stabila, NIN, bani de drum si dupa sa se descurce laughing oricum nici 5% engleza nu stiu aia

| anonim_4396 a răspuns (pentru mgtow):

Mie-mi spui, stiu cum e sa-ti pui obrazul pentru cineva, si sa ti-o iei. Si nu numai odata. Astia sunt oamenii. Oameni mai prosti ca mine, n-am intalnit, sa-si puna obrazu pentru mine, si a trebuit sa fac singur. Si nu m-am invatat minte, am zis sa ajut, Si cu bani imprumut si nu i-am mai vazut, si cu chirii, si cu locuri de munca. Ma crezi ca de fiecare data mi-am luat teapa, si m-am facut de ras? Si au fost romani toti. Nu s-a gandit nici unu ca ba, daca cineva a garantat pentru mine, si si-a pus numele in joc, ba hai sa ma tin de treaba, ma unu sa fi fost, si imi schimbam parerea happy
Fereste-ma doamne de "prieteni" ca de dusmani ma feresc singur gen happy

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu uita ca polonezu ala sigur nu te-a facut de ras si a fost om cu tine.

| KindKid17 explică (pentru mgtow):

Îmi poți lasa link ul de la canalul tau‚ te rog?

| KindKid17 explică (pentru anonim_4396):

Eu nu știu ce "prieteni" ai vrut sa aduci. Daca știi ca altă soluție mai bunac n-ai... De ce ai da cu piciorul? Eu as vrea sa am pe cineva care sa ma cheme. Aș fugi efectiv. Ca de unul singur la 18 19 ani nu ai ce face. Slabe șanse

| anonim_4396 a răspuns (pentru KindKid17):

Pai ce sa zic, Ca sa nu zici ca discriminez, unu era moldovean, ala de nu isi spala wc-u si lasa hartia igienica aruncata prin baie plina de ****. Altu a fost ardelean care mi-a cerut bani imprumut, ca il da afara din casa si are nevoie de bani si nu i-am mai vazut, altul constantean, care a promis ca vine, si cand l-am dat pe celalalt afara nu a mai venit. Oameni din toate clasele sociale si din toate colturile romaniei happy. N-o sa te cheme nimeni. Ti-am dat solutia mai sus. Pe barba ta, si cu contract direct. Altfel, slabe sanse happy
Cand esti afara si ti-i iei in barba de la aceeasi conationali, nu mai ajuti pe nimeni, si sunt sigur ca toti din diaspora s-au lovit macar o data de asta, deci cu ajutoru unui prieten, care e deja acolo, mai greu. Doar sa fie unu asa, prieten de-al tau, care sa nu si-o fi luat-o in barba, si sa fii tu primul sa i-o dai, da se invata minte si a doua oara pa happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru mgtow):

Polonezu era pe droguri, si cum la noi nu lua nimeni, si eram intr-o zona ff rustica, a rezistat decat 2 luni, apoi m-a rugat sa il ajut sa sara pe fereastra, si sa ii arunc bagaju, ca sa nu-l vada sefu pe camera, si sa plece. Si am zis ca e baiat bun, si l-am ajutat. A doua zi a trebuit sa fac si treaba mea si treaba lui, cam vreo 2 saptamani pana am gasit alt om. Deci tot eu am tras si pentru ala laughing))