| Costel9695 a întrebat:

Salut.

Cum se procedează mai exact când vrei să demisionezi de la actualul loc de muncă?

Să spunem că ai depus CV-uri la diverse firme şi la un moment dat o firmă te sună.Te duci la interviu. Cel mai posibil nu se concretizează în ziua aia că vei munci acolo ci te vor suna ei iar că vei începe din data "x". Întreabarea mea este. Dacă ei vor spune că începi munca pe data X cum rezolvi cu actualul loc de muncă? Trebuie să fii în preaviz 20 de zile. Ce le spui noii firme? "Vezi că vin în 20 de zile că-mi dau demisia aici". Deci nu vreau să demisionez fără să ştiu că voi fi angajat în altă parte şi dacă sunt sigur că voi fi angajat cum rezolv? Le spun că pot veni în 20 de zile? Cineva să-mi explice.

Multumesc.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca te alege la un nou loc de munca, in contract ceri sa se scrie data inceperii lucrului dupa 30 zile.
Astfel ai timp pentru demisia cu preaviz + cateva zile de odihna /pregatire.

| Brizbriz a răspuns:

La noul loc de munca le spui ca lucrezi la vechiul loc de munca, si ca nu vrei sa pleci pana nu ai contract semnat, iar in contractul de la vechiul loc de munca scrie ca trebuie sa le dai preaviz de atatea zile (nu neaparat 20 depinde de contract) si deci sa incepi la noul loc de munca, dupa aia

| goguPatent a răspuns:

Fix asta spui că vii în 20 zile ca ai preaviz.

| elemonis a răspuns:

Buna.
Cand ai fost la interviu, le-ai spus ca muncesti inca?
Te poti pune de acord cu viitorul angajator daca iti spune ca ai luat interviul, cu data la care vei incepe sa muncesti si iti depui preavizul dincolo.
Ai grija sa fie un angajator serios, sa te astepte cat esti in preaviz dincolo. Sa nu te trezesti ca nu te asteapta desi initial ti-a spus ca da. Mergi la risc. Vorba aceea nu poti alerga dupa doi iepuri deodata. Depinde de viitorul angajator daca e serios in cazul in care iti zice ca te asteapta sa iti termini preavizul dincolo.

| TudorDD a răspuns:

Oh, am trecut prin asta. Ei bine, te duci la noul angajator, îi explici că tu încă lucrezi și ești nevoit să stai o perioadă în preaviz. Ei te vor înțelege, pentru că și ei la rândul lor își vor dori ca atunci când tu vei rupe contractul cu ei să stai în preaviz. Faptul că tu stai în preaviz le demonstrează lor că ești un om serios, deci te vor aștepta. Poți chiar semna un precontract, dar asta depinde de angajator. Eu i-am spus noului angajator că voi negocia perioada de preaviz cu cei vechi, astfel eu m-am ales doar cu 10 zile (lucrătoare). Îi poți aburi pe cei noi, la fel, le spui că negociezi cu ăia vechi preavizul. De ce? Pentru că ai tot dreptul. Dar trebuie să știi să vorbești. Eu am spus ferm că nu pot sta toată perioada și nu mi-a dat decât pe jumătate. Depinde de tine și mult succes!