| AndreySebY123 a întrebat:

Salut! De ce materii ai nevoie la un liceu de arhitectura? Si te poti angaja ca arhitect doar cu liceul?

3 răspunsuri:
| NotNamed a răspuns:

Da. Sunt la liceu pe profil desen tehnic pentru construcții, instalatii si lucrari publice. Te poti angaja insa nu pe proiecte ingineresti, cum ar fi poduri, cai ferate, spitale, cladiri administrative, turnuri de apa, fabrici etc. Astea depind de facultatea de inginerie in proiectare.
Cat despre materii, nu inteleg ce vrei sa spui. Daca te referi pe ce trebuie sa te bazezi mult, pe matematica dar nu pe matematica de harvard, pe matematica elementara de clasa a 8-a. Sa stii sa calculezi o arie, un volum, o cantitate, niste lungimi, cam atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Matematica, geometrie. Arhitectura e una dintre meseriile care necesita cele mai multe studii, a te angaja doar cu liceul nu putea fi mai departe de adevăr. Cu liceul poate faci designul unei cuști de cățel la tine în curte, nu altceva. Facultatea de Arhitectura durează 6 ani, iar apoi mai ai de făcut niște "ucenicie" până să intri pe post în toată regula. E drept că dacă te faci observat poți ajuta la proiecte încă din facultate și să fii racolat imediat, având parafele unor arhitecții cu notorietate lângă parafa ta pe proiecte, dar repet, e un mare DACĂ.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

La liceul de arhitectura ai avea nevoie de desen si matematica in special. Nu te poti angaja ca arhitect doar cu liceul, ai nevoie si de facultate (dureaza 6 ani).