| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de niste opinii. Anul acesta am terminat liceul la profil mecanica, am luat si bacul, dar nu sunt sigur ce ar fi mai bine sa fac mai departe. As putea merge la o facultate in domeniu (dar numai la taxa ca nu am medie mare la bac, si nici nu sunt sigur ca imi permit), sau as putea sa fac o post-liceala la liceul meu unde ma pregateste ca operator cnc, sau sa duc deja un CV la o fabrica unde lucreaza multe rude(pentru ca sunt dintr-un oras mic si nu sunt multe locuri de munca).
Oricum, daca fac post-liceala, dupa ce o termin tot la fabrica aia ajung (ca angajeaza multi operatori cnc). Parintii imi recomanda sa incerc sa ma angajez, dar poate am sanse mai mari daca fac post-liceala, care practic ma pregateste pentru acea fabrica?

Răspuns Câştigător
| Ara997 a răspuns:

E de dorit sa faci o specializareca operator pentru masini cu comanda numerica. chiardacaajungi tot acolo, nu vei fi un simplu muncitor, calificarea intr-o meserie iti va prinde foarte bine indiferent de vremuri!
p.s. s-ar putea sa ai mult mai multe sanse decat inginer mecanic
poti sa-ti depui un cv si samentionezi ca vei urma cursuri pentru cnc, sa fiacolo in baza lor de date ( stiu ca joburile intr-un oras mic se aranjeaza prin rubedenii ) tu incearca sa ai si patalamaua si pregatirea! nu sti ce vremuri mai vin.
succes

| ThatGuy98 a răspuns (pentru Ara997):

Cam asa ma gandeam si eu, doar ca nu as vrea sa se ocupe locurile la fabrica cat timp eu sunt la scoala...si din cate am vazut, la postliceala s-au inscris multi adulti, deci probabil au experienta in domeniu(sau pur si simplu au muncit ani buni la viata lor) si cand terminam postliceala, pe ei ii vor angaja, nu pe tinerii ca mine ce nu avem experienta, ci doar o specializare :/. Plus ca, clasa aceea are mai multi "elevi" decat locuri disponibile la servici, si de aia ma tot gandeam...

8 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

De ce nu pleci din orasul acela?

| ThatGuy98 a răspuns (pentru Cosmin86):

Pentru ca numai ce am terminat liceul. Nu am bani sa stau in chirie pe altundeva, mai ales ca sunt somer. De aceea sunt limitat doar la acele 3 optiuni deocamdata, si tot nu stiu ce sa aleg...fostii colegi sunt cam in aceeasi situatie, unii s-au dus la postliceala, altii merg in strainatate la rude, si restul sunt momentan someri. Nimeni nu da la faculatate ca doar eu si inca 2 am luat bacul.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ThatGuy98):

Cu cat l-ai luat? Peste 9?

| Ara997 a răspuns (pentru ThatGuy98):

O sa ti para ine daca te angajezi ca scapi la banidar si rau ca nu ai continua studiile... Intr-adevar ai de facut o alegere dificila.

| ThatGuy98 a răspuns (pentru Ara997):

Am discutat cu acele rude si am decis sa fac cursul respectiv ca din spusele lor si ale tale merita. Eventual ma si angajez necalificat la CNC pe timpul cursului, ca sa am asigurat locul de munca, ca apoi sa fiu calificat. Mersi pentru opinie

| ThatGuy98 a răspuns (pentru Cosmin86):

Doar cu 6, 7. Dar m-am decis sa fac acel curs ca nu strica. Eventual ma si angajez pe perioada lui, si am rezolvat 2 probleme. O sa-mi fie mai greu in situatia asta dar macar cursul tine doar un an.

| Ara997 a răspuns (pentru ThatGuy98):

Cred ca e solutia cea mai buna numai sa te tina spinarea si munca si carte, nu-i usor. succes!