| Andrei1237711g a întrebat:

Am 19 ani am terminat liceul si dupa bac vreau sa ma amgajez la mine in zona cateva luni apoi sa ma mut cu chirie.Insa problema este ca parintii mei vor sa imi decidă viitorul, de exemplu casa noastra la țara intr-un sat este foarte mare si neterminata si ei vor ca eu sa nu plec de acasa. Ei vor sa raman sa ma angajez sa le termin casa si sa ma insor si sa stau cu ei toata viata la țara gen sa nu ma mut niciodata, sa nu am intimitate niciodata, sa nu scap de satul ista niciodata.Eu nu vreau sa imi limitez viața in halul acesta. Deoarece eu vreau sa ma mut la bloc intr-un oras, nu mai vreau la țara si sa locuiesc cu viitoarea iubita nu cu parintii.Cum fac sa înteleaga? Ei zic ca trebuie sa am grija de ei la batranete ca au 51 de ani insa eu vreau sa plec sa imi fac viata mea, nu sa ma limitez la un sat uitat de lume in care nu am nici prieteni, nici oportunitati de joburi. Daca ma mut nu inseamna ca nu am grija de ei.O sa îi mai vizitez. Voi ce ati face in locul meu? Excludeti raspunsurile cu du-te la facultate si ramai in acel oras ca nu ma duc la facultate din mai multe motive unul din ele este ca sunt foarte slab la invatattura si nu stiu nici daca iau bacul, al doilea motiv este ca parintii ma trimit la munca, nici nu vor sa auda de facultate, ei vor sa am o viata simpla de taran.As pleca si la munca in strainatate dar nu am rude care lucreaza in strainate si nu am cum sa ma duc cu straini pur si simplu daca nu cunosc pe nimeni pentru ca nu m-ar lasa si nici nu stiu cum sa gasesc locuri de munca in strainatate nu stiu nici macar engleza, nu m-as descurca singur.

4 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Cel mai bine este sa inveti, sa ai bacul si sa te duci la facultate. Din punctul meu de vedere, e cea mai buna solutie. Poti face o facultate si fara sa fii geniu. Sunt facultati unde se intra doar cu bacul, fara sa dai examen de admitere si poti intra chiar si cu 6. happy poti prinde camin, te angajezi part-time undeva si strangi bani. Oportunitati pot aparea si la facultate daca te faci remarcat.

| Violleta2022 a răspuns:

Sunt mama si am 2 copii mari, adulti si nu sunt de acord cu parintii tai, care incearca sa te manipuleze si sa te convinga ce vor ei, pentru binele lor. Mi se pare egoism din partea lor.
Ia-ti zborul baiete si fa-ti viata ta, sa nu ajungi vreodata sa regreti manipularea parintilor, care-ti pot distruge viitorul si posibil fericirea.
Mi-am educat copii sa ia singuri decizi si sa fie responsabili pentru ele, inca de pe vremea adolescentei si s-a dovedit ca nu a fost rau. Au si gresit, dar au invatat din ele si a doua oara nu le-au mai repetat.
Este timpul sa decizi pentru tine, dar fii baiat destept si alege bine momentul cand vrei sa faci asta, fiindca cale de intors nu este uneori, daca parintii tai vor sa te pedepseasca si sa nu te mai ajute.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai cum. Cauți de lucru în altă localitate și te muți.

| isemilia a răspuns:

E alegerea ta, insa, doar ca sa stii, fara BAC macar iti va fi greu sa gasesti ceva. Dar e doar alegerea ta ce faci, cata vreme totul e moral si legal.