| George20123 a întrebat:

Salut.E nevoie sa stiu mate pentru a invata c++/java?

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e neaparat nevoie insa cunostintele matematice iti pun o baza sanatoasa cand inveti programare.

| sierra1 a răspuns:

O leacă nu strică, măcar cât să calculezi restul de primit la magazin

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salut,

Nu este chiar nevoie, insa... ca la orice limbaj de programare, vin oarecum mana in mana. Aici nu ne referim la toata matematica, ci la acea parte de logica din spatele ei, de formare a ideilor, de "planificare" a ceea ce vrei sa faci si cum vrei tu sa rezolvi problema in sine.
Un exemplu ar fi functiile sau progresiile, unde daca stii cum sa inlocuiesti cu o necunoscuta... si ce sa faci mai departe cu ea, sigur o sa stii sa faci asta si intr-o functie din programare.

Dar inca odata, acest lucru este facut mai mult pentru logica din spate. Incearca, vezi ce iese happy

Bafta! ^_^

| Frank51 a răspuns:

Daca nu intelegi matematica de gimnaziu, nu vei intelege c++/java sau orice alt limbaj de programare.

| PainTech a răspuns:

Notiunile de baza (compararea numerelor, partea de logica matematica) care presupun ca le stie toata lumea. Asta pentru a invata propriu-zis limbajul.

In functie de necesitati si de algoritmii pe care ii vei folosi poti avea nevoie de cateva notiuni mai complexe de matematica.

Inca ceva : limbajul de programare (c++/java) nu e la fel de important ca intelegerea conceptelor de informatica. Limbajul e pana la urma doar o unealta.

| StrongHeart a răspuns:

Cred ca da,practic asa incepi programarea,cu probleme de matematica rezolvate intr-un program.
Nu le am cu programarea, dar ce imi amintesc din liceu e ca erau multe notiuni de matematica care se aplicau in programare:vectori, siruri de numere, teoria grafurilor, etc.
Probabil ca poti si fara, dar te lovesti de concepte pe care ar fi fost bine sa le fi stiut.

| Legion7X a răspuns:

Presupun că sunt și ceva chestii de mate, plus că ai nevoie de logică. Dacă n-ai logică nu văd cum ai pune codul într-un program.

| NotNamed a răspuns:

Studiul unui limbaj de programare general nu necesita cunostinte avansate de matematica. Este importanta doar baza. Din cate stiu eu, sunt destul de rare cazurile din campul muncii in care este nevoie de programatori pentru site.uri sau software cu multa matematica in spate. Programatorul scrie cod si are si o parte creativa, dar cand e nevoie sa implementeze concepte teoretice avansate, va fi nevoie de un specialist care sa ajute programatorul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să zicem că da, să sperăm că nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da dar nu un nivel prea mare. Nu o sa folosesti derivate sau limite des. Nici integrale. Matrici da, trigonometrie da, siruri, patrate perfecte, concepte matematice

| Februar30 a răspuns:

Nu ai nevoie de matematica, ci de o gândire matematica, logica.
Dacă te descurci sa plătești la magazin cash și sa nu te încurci prea rau, ești ok big grin
Sigur, dacă te uiți pe un manual de info de liceu, vei vedea problemuțe de mate rezolvate in C, sau teorie ce ține de grafuri. Nu ai neaparat nevoie de asa ceva. Poți învața limbajul și fără sa rezolvi probleme de mate in el. Găsești pe net cărți bune de programare, inclusiv cursuri video, totul gratuit.

| George20123 explică (pentru Februar30):

Imi poti recomanda niste carti/video-uri pls?