| PentruCaAutomobile a întrebat:

In toti cei 4 ani de la mate-info se invata doar C++? Parerea mea este ca s-ar putea invata si Java pentru ca C++ poti invata intr-o singura vara lejer.

20 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Java este un limbaj de programare orientat obiect, paradigma care nu se studiaza in materia de liceu.

Si daca ai impresia ca inveti intro vara C++ inseamna ca nu ai nici cea mai vaga idee ce inseamna programarea

| Radu284 a răspuns:

Poti invata C++ intr-o vara daca esti deja programator si stii alte limbaje. Altfel nu.

Ma rog, poti invata sintaxa C++ intr-o vara fara probleme. Dar ca sa faci ceva util, sa fi un programator bun in C++ iti trebuie ani.

| CinevaNou a răspuns:

C++ intr-o singura vara, fara sa stii C? Nu te opreste nimeni sa inveti si java in timpul asta, daca esti asa capabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei sa spui...s-ar putea "preda" si Java, eventual abia in clasa a XII-a.
Ca de "invatat" nu invata majoritatea nici ce se preda in liceu deja. Doar aia care au ceva pasiune/atractie, care reprezinta un procent mic dintr-o clasa de elevi. Dar aia nu stau sa astepte la un sistem educational primitiv, ci se apuca singuri sa faca ceva, descurcandu-se cu Internetul la picioare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si da, amuzant. A invata C++ intr-o vara e asa gen, scoala de soferi sau ce? laughing
Dar tu abia intrand la liceu nu stii prea multe. big grin

| PentruCaAutomobile explică (pentru anonim_4396):

Chiar nu stiu multe happy
Am vazut ca playlist-urile de pe youtube cu tutoriale C++ au maxim 70 de videoclipuri si am crezut ca daca le inveti pe toate stii tot C++-ul big grin

| suntserios a răspuns (pentru PentruCaAutomobile):

Daca le inveti pe alea poti spune ca stii cam 5% din ceea ce inseamna programare in c++

| PentruCaAutomobile explică (pentru suntserios):

Atunci are rost sa le invat?

| suntserios a răspuns (pentru PentruCaAutomobile):

Trebuie sa incepi cumva nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru PentruCaAutomobile):

Are rost, dar nu e destul ca sa te numesti bun cunoscator. Deocamdata trebuie sa te axezi pe algoritmi in liceu(sa-ti formezi o gandire analitica buna).
Asa limbajul C++ e vast. Daca inveti doar ceva sintaxa si scrii acolo 2 FOR-uri nu te numesti programator C++ laughing

| PentruCaAutomobile explică (pentru anonim_4396):

Dar daca invat toata sintaxa C++ si invat sa fac jocuri 2D cu SDL (sau altele) pot spune ca sunt un micut-incepator programator? big grin

| CinevaNou a răspuns (pentru PentruCaAutomobile):

Daca reusesti sa faci singurel un joc in c++ si sdl meriti o medalie(banuiesc ca la anul intri la liceu?).

| anonim_4396 a răspuns (pentru PentruCaAutomobile):

Taică, si bunica poate sa facă asta adaptand un tutorial bun. Totul consta in contributia personala, sa aibă ponderea cea mai mare. Un programator C++ prolific e unul care stie sa utilizeze eficient toate tipurile, structurile de date, stie sa elaboreze algoritmi eficienti, optimizati pentru hardware mai slab, stie sa lucreze bine cu pointeri, stie sa facă debugging, caci pana si asta e un lucru. Bibliotecile, tehnologiile software de care te mai folosesti exista si in alte limbaje într-o anumita sau asemănătoare masura. Eu, unul, m-am băgat pe Web deocamdată, ca e viata mai usoara acolo, ocazional si mobile, dar nu jocuri.
In C++ iti trebuie mult timp sa devii experimentat. Dar na, stiu la vârsta ta ce entuziasm ai. Sper sa te tina si sa urmezi un drum bun si corect in a invata programare.

| Flaviucu a răspuns:

C++ intr-o singura vara? Esti fenomenal.

| PentruCaAutomobile explică (pentru Flaviucu):

Daca stii putina engleza, te pricepi putin la calculatoare si esti dispus sa te uiti la 70-80 de tutoriale (fiind atent la ele) nu e greu.

| Flaviucu a răspuns (pentru PentruCaAutomobile):

Engleza? Trebuie sa mananci matematica la C++ nu engleza.

| PentruCaAutomobile explică (pentru Flaviucu):

Am spus un cuvat pe engleza. Ce legatura are asta cu matematica sau C++-ul? Dar uitandu-ma la poza ta de profil nu ma mira posibilul tau IQ.

| EmiliaOpris a răspuns:

Eu sunt la mate-info bilingv, si n-am lucrat decat in Pascal, dar consider ca daca esti foarte bun si te descurci in Pascal nu e greu sa treci la C++.