| sandmonkey a întrebat:

Salut
imi spuneti si mie cum e treaba cu creditele la facultate? care e maximul de credite si in functie de ce se scad?
multumesc

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Creditele luate pe drept nu pot scadea. Trebuie sa obtii 60 credite/an de studiu.

| dullcat a răspuns:

Buna.Creditele nu se scad, ci sunt stabilite in numar fix de facultate pentru fiecare disciplina/materie in parte. Unele materii au 2-3, altele 5 sau mai multe.Depinde de facultate.Nota pe care o iei la o materie se inmulteste cu numarul de credite si astfel la final se aduna toate materiile x creditele, rezultand media pe semestru.Indiferent de nota, creditele raman aceleasi.Interesul tau e sa iei note cat mai mari la toate materiile, daca vrei sa primesti bursa.In functie de facultate, exista numar minim de credite pentru a promova anul(adunat pe ambele semestre), trebuie sa cauti pe site sau in contractul primit la inceput pentru a afla care e. Oricum, tu ar trebui sa inveti si sa inceci sa nu ai nicio restanta.Nu e o tragedie, insa unii se complac cu restantele, devine un cerc vicios si se trezesc ca le raman inclusiv pana in ultimul an de facultate.Nu e ok.

| sandmonkey explică (pentru dullcat):

Pai si de exemplu daca maximul de credite ar fi 240, tu poti termina cu mai putine credite facultatea?

| dullcat a răspuns (pentru sandmonkey):

Nu.Trebuie sa iei restantele si sa inchei complet cu toate creditele.

| sandmonkey explică (pentru dullcat):

Dar ce trebuie sa faci ca sa termini cu toate creditele?

| dullcat a răspuns (pentru sandmonkey):

Sa nu ai restante deloc, adica sa iei sub 5 la o materie. Daca ajungi totusi acolo, trebuie sa dai din nou examenul astfel incat sa iei nota de trecere.

| sandmonkey explică (pentru dullcat):

Si in cazul in care ai restanta si dupa treci, iti scad creditele acelea sau?

| dullcat a răspuns (pentru sandmonkey):

Cand treci/iei restanta primesti creditele, nu ti se scad.Restantele te afecteaza doar atunci cand nu poti obtine numarul minim de credite pentru a promova anul si ajungi in situatia de a-l repeta sau a renunta, in functie de ce alegi tu. Sau te afecteaza in caz ca vrei bursa si din moment ce trebuie sa ai medii mari, nu se va intampla, nu te mai incadrezi pentru a primi nicio bursa (de merit, sociala etc). Practic, creditele sunt un filtru in plus pe langa notele din clasele V-XII., cu scopul de a-i diferentia pe cei care invata foarte bine/ pe rupte de studentii care invata chinuit sau accetabil, cei din urma nemaiavand aceleasi beneficii.

| sandmonkey explică (pentru dullcat):

Deci practic pot termina facultatea cu nr maxim de credite chiar daca am restante si dupa le trec?

| dullcat a răspuns (pentru sandmonkey):

Da.

| liliana77any a răspuns:

Fiecare materie are un anumit numar de credite.
Daca nu iei un examen pierzi atatea credite.
Fiecare semestru are un anumit nr de credite.
Fiecare an de facutate are un anumit numar total de credite.

| Jessica1235 a răspuns:

Deci fiecare examen are un număr de credite. Ca să ai acele credite trebuie pur și simplu să treci examenul, nu contează cu ce notă. Ca să treci anul trebuie să ai 30 de credite. Nu e greu să le faci. Eu în primul semestru am avut 30 de credite și în al doilea tot 30.

Unele examene au avut 2 credite, altele 3, altele 4 și altele 5. Majoritatea au 5 credite.

Nu au cum să scadă creditele, ori le iei pe toate promovând examenul ori le pierzi pe toate pictând examenul.

La ce facultate ești?