| TheAlphaFemale a întrebat:

Cine imi zice si mie care-i treaba cu creditele la facultate? De cate credite ai nevoie ca sa nu repeti anul? Cum afli cate credite are un examen?

Răspuns Câştigător
| AshWorld a răspuns:

Vezi ca n-ai nimerit bine la categoria Stiinta si Filosofie. Sper sa se mute.
Fiecare facultate prezinta un plan de invatamant, in care se mentioneaza cate puncte de credit "cantareste" fiecare disciplina.
Unele au 2, altele 3, 4, 5, 6, 8 s.a.m.d
In principiu trebuie sa iei minimum jumatate din totalul de puncte de credit dintr-un an universitar.

Daca un an universitar are vreo 60 PC atunci ca sa promovezi in anul urmator ai nevoie de minimum 30-35 PC. Uneori decanii mai cad de acord sa-ti aprobe o cerere de continuare in anul urmator la buget, in limita a 10 puncte de credit, adica sa ai minim 25 puncte de credit, dar ca "oferta in limita stocului disponibil".

Daca in anul urmator ramai cu o restanta(ca diferenta) vei plati o taxa pentru refacerea disciplinei respective. Un PC are o valoare de genul 30 de lei si taxa va fi 30*numar de PC (lei).

| TheAlphaFemale explică (pentru AshWorld):

Apropos numarul de credite din anul respectiv se calculeaza inainte sau dupa sesiunea de restante din toamna?

| TheAlphaFemale explică (pentru AshWorld):

Mmda. acum mi-am dat seama ca am ales gresit categoriasad

| AshWorld a răspuns (pentru TheAlphaFemale):

Dupa sesiunea de restante din toamna, fireste!

| TheAlphaFemale explică (pentru AshWorld):

Hiuh...m-am linistit big grinbig grin.Multumesc!