| 1Q a întrebat:

Care e treaba cu creditele la facultate ca eu sunt la privat si nu ne-a spus nimic despre credite, din ce am citit pe net iti trebuie 40 de credite sa promovezi anul dar noua la facultate nu ne-a spus nimic despre asa ceva

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Numarul minim de credite poate fi diferit, de la facultate la facultate, asa ca intereseaza-te la facultatea ta, doar de acolo poti afla precis.
Conform L.1/2011, a educatiei nationale, citez:
"ART.148.(1) Programele de studii universitare planifică şi organizează volumul de muncă specific activităţilor de predare, învăţare, aplicare practică şi examinare în concordanţă cu ECTS/SECT, exprimându-l în termenii creditelor de studii transferabile. Un credit de studiu transferabil constă în cantitatea de muncă intelectuală dirijată şi independentă necesară pentru finalizarea individuală de către student a unei unităţi componente a unui curs din cadrul unui program de studii universitare, completată cu validarea rezultatelor învăţării.
  (2) Munca intelectuală individuală a unui student nu poate fi mai mică decât cea corespunzătoare unui număr anual de 60 de credite de studiu transferabile.
  (3) Numărul minim de credite necesar promovării anului universitar se stabileşte de către senatul universitar.
  (4) Durata programelor de studii universitare de licenţă şi master, pe domenii de specializare, se stabileşte la propunerea Ministerului Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului şi se aprobă prin hotărâre a Guvernului.
  (5) Durata totală cumulată a ciclului de studii universitare de licenţă şi de master corespunde obţinerii a cel puţin 300 de credite de studii transferabile.
  (6) Numărul de credite de studii transferabile aferente ciclului de studii universitare de doctorat se stabileşte de fiecare universitate în funcţie de domeniul ştiinţific sau artistic."