| dinu_flo a întrebat:

Mai au vreun rol secretarele in ziua de astazi? Credeti ca in viitor ar mai fi disponibile astfel de joburi? Ma refer strict la secretare.

2 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Se și fac cursuri de calificare pentru postul de secretar. Locuri de muncă....la fel ca și în alte domenii, bate vântul. Greu găsești.

| Dandinelle a răspuns:

Acum vad mai mult rolul de : asistent manager, asistent director, deputy manager, deputy director - si asa numele meseriei de secreatara nu se prea pupa cu progresul companiilor din ziua de azi. Nu am intalnit start-up -uri care se aibe secretara ci Office Manager, sau ce am scris mai sus. Ca si atributii rolul de office manager pare la fel cu cel de secretara doar ca se ocupa pentru toata firma si nu doar un om. Persoanele care sunt "secretare/secretari" doar pentru un om sunt mai mult asistenti, sau junior asistenti. Cred ca tot o sa existe jobul cu atributiile dar sub alt nume.