| neadausmisdadsan41 a întrebat:

Medicii legisti din realitate fac aceleasi lucruri ca cei din filme si seriale?(cum ar fi serialul Dexter). Adica vin la locul crimei, aduna probe de sange etc? Sau au un anumit loc unde li se aduce cadavrul etc?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde, de obicei cadavrul le este adus in morga. Trebuie insa sa te gandesti ca crime cu augof necunoscut sunt rare, asa ca probabil vezi, ca legist, asa ceva o data la cativa ani. In rest, sung lucruri mult mai pământene: autopsii la victime ale accidentelor, sinucideri, crime banale in care autorul e deja cunoscut, oameni gasiti morti, dar de cauze naturale... plus consultatii ale victimelor vii ale violurilor, accidentelor, agresiunilor. In serialul Dexter este o conventie evidenta: se investigheaza cazuri care de fapt ar fi vazute de sute de legisti. In Romania, un legist vede asa cdva de maxim 5-6 ori in viata

1 răspuns:
| sorin_6068 a răspuns:

Aia de aduna probe sunt polițiști criminaliști special pregătiți pentru așa ceva iar medicul legist examinează cadavrul la morga pentru a stabili când, cum și de ce a murit